Piše: A. Varatanović
Naši pogledi su usmjereni prema Tužilaštvu BiH jer se ovdje, očigledno, radi o organiziranom kriminalu, kazao je advokat porodica Memić i Dragičević Ifet Feraget nakon sastanka sa ambasadorima zemalja članica Evropske unije.
Interes koji su pokazali ambasadori za nerasvijetljene slučajeve ubistva dva mladića Dženana i Davida dao je tračak nade očevima koji vode borbu za otkrivanje istine o smrti svojih sinova. Obojica su već odavno izgubila povjerenje u pravosudni sistem. Borba Muriza Memića traje skoro tri godine, a Davora Dragičevića 262 dana.
Ambasadorima zemalja EU jasno je predočeno da u oba slučaja nije bilo adekvatne istrage i da je na to upozoravano bezbroj puta. Tražena je reakcija Visokog sudskog i tužilačkog vijeća, Ureda disciplinskog tužioca, visokog predstavnika. Upućen je zahtjev da slučajeve preuzme Državno tužilaštvo ali konkretnih pomaka nije bilo. Stav ambasadora bio je da se zatraži informacija od predsjednika VSTV-a Milana Tegeltije šta je VSTV dosad uradilo i poduzelo u ta dva slučaja.
Samo 24 sata poslije sastanka, Ured disciplinskog tužioca podnio je disciplinsku tužbu protiv Dalide Burzić, glavne kantonalne tužiteljice Tužilaštva KS. Za porodicu Memić to je „kap pravde u moru nepravde“.
Ono na šta je posebno ukazano tokom susreta sa ambasadorima, objasnio je advokat Feraget, je da se od tužilaca koji su pravili propuste ne može očekivati napredak u istrazi.
Tužilaštvo BiH u avgustu ove godine formiralo je predmet o ubistvu Dženana Memića, ali o provjerama, istrazi ili bilo kojoj drugoj konkretnoj aktivnosti vezanoj za slučaj nema informacija. Nemaju ni članovi porodice, iako su tom Tužilaštvu prije dva mjeseca podnijeli i krivičnu prijavu protiv više od 40 osoba koje su na direktan način povezane sa slučajem Memić.
Svojim nedjelovanjem Tužilaštvo BiH ostavilo je vrijeme da se „prikriju krivična djela“, umjesto da je v.d. glavne tužiteljice Gordana Tadić radila svoj posao i pokrenula istragu protiv Dalide Burzić i drugih prijavljenih lica u skladu sa svojim ovlastima. Ako je i čekala UDT sada je vrijeme da reaguje.
I nije ovo jedini primjer gdje je zakazalo Tužilaštvo BiH.
Po istoj matrici, Tadić je 'zaboravila' postupiti i u nekim drugim slučajevima u kojima je bilo više nego dovoljno informacija za otvaranje zvanične istrage. Tako je skoro cijelu godinu pisano o nestanku municije iz skladišta Granične policije BiH, optičkih nišana (snajperi) i druge policijske opreme. Grupa uposlenika o tome je ranije obavijestila i državnog ministra sigurnosti Dragana Mektića i Tužilaštvo BiH ukazujući na odgovornost rukovodstva Granične policije BiH prvenstveno direktora Zorana Galića.
Vrijeme je prolazilo, iz GP BiH odlazili ljudi povezani sa aferom nestanka municije i opreme, a direktor Galić vršio interne kontrole. Tek početkom godine podnesene su krivične prijave protiv više osoba. U tim krivičnim prijavama nema direktora GP BiH Zorana Galića. Ostavljeno mu je dovoljno vremena da 'pronađe krivce', a on, kako sada stvari stoje, izuzet je od svake odgovornosti iako je mjesecima prije znao za nestanak municije i opreme. Tužilaštvo je bilo dužno provesti istragu i utvrditi da li ima Galićeve krivice ili ne. Tužilaštvu BiH u više navrata podnošene su prijave protiv Galića, ali nije poznato da li su ikada prešle fazu provjere.
Svi ovi slučajevi pokazuju, da bi VSTV, kada bi htjelo, imalo pune ruke posla u vlastitim redovima.