SARAJEVO, (Patria) - Branko Petrić, predsjednik Centralne izborne komisije kazao je nakon današnje odluke o popuni Doma naroda Parlamenta FBiH da su se stvorili uslovi za izbor delegata u Dom naroda i uspostavu vlasti.
"Mi smo to uradili i pored toga što postoje sporenja da li odluku treba da donose CIK ili su to trebali da urade zakonodavci i ustavotvorci. Koristili smo sve principe da to uradimo poštivajući sve norme. Nismo uspjeli da uključimo državljane FBiH koji su stanovnici Brčko Distrikta."
Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine na današnjoj sjednici usvojila je odluku o načinu popune Doma naroda Parlamenta Federacije BiH. Prilikom popune Doma naroda Parlamenta Federacije BiH koristit će se popis iz 2013. i princip 1/1/1 koji znači da će u Domu naroda Parlamenta FBiH biti najmanje jedan Bošnjak, jedan Srbin i jedan Hrvat iz svakog kantona ukoliko su izabrani. Za ovaj prijedlog glasalo je pet članova CIK-a, dok su dva člana; Suad Arnautović i Ahmet Šantić, bili protiv.
Petrić je kazao da će odluka stupiti na snagu dan poslije objave u Službenom listu BiH odnosno u naredna dva dana.
"Ovo je opšti akt koji CIK donosi na osnovu ovlaštenja i zakona. Nije dozvoljena žalba Sudu BiH. Odluku može pokušati osporiti onaj ko ima pristup Ustavnom sudu"
On je kazao da će dodatna objašnjenja o odluci biti dostavljena Ustavnom sudu BiH ako bude apelacije.
Suštinska razlika dva prijedloga koja su danas razmatrana je polazna osnova odnosno Popis stanovništva. Petrić je koristio Popis iz 2013. godine prilikom popune Doma naroda FBiH, čemu se protive probosanske stranke, smatrajući da je to legalizacija etničkog čišćenja iz devedesetih, odnosno da bi se kod popune Doma naroda FBiH trebao koristiti popis iz 1991. godine, sve dok se povratnici ne vrate svojim predratnim kućama.
Petrić je istakao da prema trenutnom stanju u kantonalnim skupštinama u Federaciji ima 14 ovjerenih delagata iz reda srpskog naroda od potrebnih 17 delegata. Petrić je ostavio mogućnost da će neki zastupnici možda i napustiti mjesta u kantonalnim skupštinama radi preuzimanja eventualno nekih drugih pozicija u izvršnoj vlasti u kantonima. Smatra da bi ta njihova mjesta prirodno mogli zauzeti kandidati sa lista iz istog naroda, iako na izborima nisu prošli u skupštine .
"Ako se to ne dogodi, onda ćemo posebnim aktom riješiti popunu nedostajućih Srba, ali to je druga faza", rekao je Petrić.