Piše: Nina Bunjevac-Salkić
„Ta knjiga je morala biti napisana“, izraz je kojim se rado služe recenzenti u novijim bosanskohercegovačkim izdanjima. Sudeći po izboru korisnika u Biblioteci, ali i po svome mjestu u svjetskoj književnosti, samo je jedna knjiga baš morala biti napisana. Roman ruskog autora Mihaila Bulgakova „Majstor i Margarita“ je čudesna vrteška koju je neko odlučio postaviti nasred sobe s magičnim ogledalima.
Preporučujemo da se vežete, čeka nas četiri stotine stranica magije. Vidjet ćemo kako Pontije /Pilat/ kroz vijekove uzaludno pere ruke, vidjet ćemo opće/pre/poznati „efekat leptira“ temeljen na nešto prosutog ulja, vidjet ćemo raskošnu ženu čije prijevozno sredstvo je obična metla i gotovo nježnog stvaraoca svjetova čiji „rukopisi ne gore“.
Ponoć, svitanje, jutro, sumrak; prije nove ere, u vječnosti, u trenutku; uvijek i nikada; možda, a zauvijek, java, san – vrijeme je hirovito, nepredvidivo, određeno mislima, slučajnim postupcima, nepromišljenim koliko i onim promišljenim.
Za one koji mnogo čitaju, ogledala će zrcaliti mrvicu Dostojevskog, prstohvat Dantea, Gogolj i Gete će se nazirati u tragovima.
Za one koji vole da se smiju – smijat će se nestašlucima Volandove družine. Za one koji vole da plaču, plakat će zbog neprolazne Pilatove sjete.
Svi zajedno, otkrivat ćemo bezbroj veza između svjetlosti i tame i učiti o dvosmjernosti tih neobičnih puteva.
Kritičari navode da je riječ o romanu unutar romana, da je ovo roman – mit, govore o „lajtmotivnosti“, a nama neka bude priča o ljubavi i umjetnosti - bit će sasvim u redu.
Autorica prikaza je direktorica Opće biblioteke Maglaj