SARAJEVO, (Patria) - Premijerka Srbije Ana Brnabić poručila je krajem prošle sedmice da Priština ugrožava regionalnu stabilnost uvođenjem taksi na robe iz Srbije, stvaranjem vojske Kosova i izjavama o brisanju granice sa Albanijom, „čime je unazadila dijalog sa Beogradom.“
„Očigledno su granice na stolu i sada imamo da za neke (Kosovo i Albaniju) mogu da budu, a za Republiku Srpsku ne mogu“, rekla je Brnabić.
Kako na dilemu predsjednice srbijanske Vlade gledaju ambasade zapadnih zemalja u BiH:
Iz Ambasade Velike Britanije u Sarajevu - koja je zajedno sa ostalim članicama Vijeća za implementaciju mira garant Dejtonskog mirovnog sporazuma u BiH - izjavili su ga agenciju Patira u utorak da „Velika Britanija podržava dijalog Srbije i Kosova, ali i očuvanje teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine.
„Ujedinjeno Kraljevstvo nastavlja da podržava dijalog koji omogućava EU, sa izgledom za sveobuhvatno i održivo rješenje koje će biti na dobrobit i Srbije i Kosova. Ujedinjeno Kraljevstvo također ostaje predano očuvanju teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine, zajedno sa našim partnerima u Vijeću za implementaciju mira”, poručili su iz Ambasade Velike Britanije.
Iz Francuske ambasada u Sarajevu ističu da su akreditovani samo za Bosnu i Hercegovinu, i nisi u mogućnosti komentarisati izjave zvaničnika drugih zemalja, ali se njihov stav ne razliku od ostalih članica PIC-a.
„Općenito, Francuska svakako pažljivo prati implementaciju i poštivanje Dejtonskog sporazuma, na šta redovno podsjeća u saopćenjima PIC-a“, rečeno je Patriji u Ambasadi Francuske u Sarajevu.
Politički direktori Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (PIC) zasjedali su u Sarajevu 4. i 5. decembra prošle godine, kada su podsjetili sve strane na obavezu da u potpunosti poštuju Mirovni sporazum, sve njegove anekse i odluke visokog predstavnika.
Politički direktori Upravnog odbora PIC-a su ponovo podcrtali „svoje neupitno opredjeljenje za teritorijalni integritet i temeljnu strukturu BiH kao jedinstvene i suverene države, koja se sastoji od dva entiteta.“
Tom prilikom je ponovljeno i to da entiteti nemaju pravo na odcjepljenje od Bosne i Hercegovine i da oni pravno postoje samo na osnovu Ustava BiH, piše NAP.