(Patria) - Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović oglasio se na Twitteru nakon kritika zbog prisustvovanja obilježavanju 9. januara u Banja Luci.
"Samo bezuvjetnim uzajamnim priznanjem, uvažavanjem i poštovanjem možemo unaprijediti odnose u našoj domovini BiH, a u interesu zajedničke EU budućnosti i prosperiteta svih konstitutivnih naroda. Zaustavimo zlonamjernu i štetnu propagandu, medijska podmetanja i dezinformiranje. Okrenimo se jedni drugima i gradimo odnose povjerenja na temelju ustavnih načela konstitutivnosti i legitimnog demokratskog predstavljanja! Stop mržnji!“, napisao je Čović na Twitteru.
U Banja Luci je jučer proslavljen 9. januar, koji se u RS slavi kao entitetski praznik, dok je za Bošnjake i Hrvate taj datum početak etničkog čišćenja iz devedesetih sa prostora današnje RS.
Od stranih ambasadora na ceremoniji u Banja Luci prisustvovali su ruski i hrvatski ambasador u BiH Petar Ivancov i Ivan del Vechio, te predsjednica Vlade susjedne Srbije Ana Brnabić i neki do ministara srbijanske Vlade.
HDZ-ovu delegaciju predvodio je lider stranke Dragan Čović, a uz njega su bili još i dopredsjednici HDZ-a BiH Vjekoslav Bevanda i Davor Čordaš te ministar pravde BiH Josip Grubeša, prenosi Patria.
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske saopćilo je da nije bilo upoznato s odlaskom ambasadora Ivana del Vechija u Banja Luku, te da su ambasadora pozvali na konsultacije u Zagreb.
Najposjećeniji hrvatki portal Index donio je tekst pod naslovom „Čović došao na proslavu na kojoj je odlikovan zločinac koji je napadao Šibenik“, podsjećaju da je entitetska predsjednica Željka Cvijanović taj dan u Banjoj Luci uručila odličja predsjednici Vlade Srbije Ani Brnabić, ali je odlikovan i bivši časnik JNA Slavko Lisica, koji je u Hrvatskoj osuđen zbog ratnih zločina počinjenih na području Šibenika 1991. godine.
Jutanjil list donio je tekst pod naslovom „Na Dodikovom slavlju neustavnog dana Republike Srpske Došao i Čović. Praznik koji diskriminira Hrvate i Bošnjake uz šefa HDZ-a BiH slavio i državni vrh Srbije.“
Ustavni sud Bosne i Hercegovine proglasio je neustavnim proslavljanje 9. januara kao dan bh. entiteta Republika Srpska, ali vlasti u tom dijelu zemlje i dalje smatraju da taj dan treba proslavljati kao dan Republike Srpske.