(Patria) - U Banja Luci je 9. januara obilježen Dan Republike Srpske. Za većinu Srba taj datum znači početak stvaranja tog entiteta u Bosni i Hercegovini, dok za Bošnjake i Hrvate koji su živjeli na tom području do devedesetih 9. januar znači početak masovnih stradanja i progona.
Ustavni sud BiH ranije je ocijenio da izbor 9. januara kao datum obilježavanja praznika Dan Republike Srpke nema simboliku kolektivnog zajedničkog sjećanja, te je kao takav protivan Ustavu BiH. Ipak, vlasti Republike Srpske taj tadum još uvijek proslavljaju kao praznik.
Integralni govori poličkih i vjerskih lidera tokom proslave Dana Republike Srpske:
Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik:
„Ovaj 9. januar obilježavam s posebnom emocijom. Da to možemo u miru i slobodi. Republika je zemlja mira, dobrih ljudi, zemlja slobode i mi smo naučili tu lekciju odavno da naša sloboda zavisi isključivo od toga da li imamo ili nemamo državu. Uvijek kada nismo imali državu, stradali smo na ovim prostorima, veoma, veoma masivno, likvidirani u mnogim logorima u zadnjih sto godina. I samo onda kada smo se drznuli da imamo državu, država koja okuplja srpski narod može da garantuje tom narodu slobodu. Srpski narod je narod slobode. Naša istorija je puna primjera kada smo slobodu davali drugima. I nismo je samo sebično držali za sebe nadajući i ne želeći da dijelimo tu slobodu sa drugima. Da nije tako, kako bi objasnili 1918. kada je stradalnik narod i srpska pobjednička vojska oslobodila skoro čitav balkanski poluotok i stvorila novu zajedničku državu, žrtvujući dostignuća, pa i stradanje iz Prvog svjetskog rata u jednu zajedničku zemlju koju smo gradili s uvjerenjem da svima nama pripada. Ono što smo mi mislili da jeste, neki drugi nisu. Ali, danas evo na početku ovog vijeka moramo veoma ponosno da govorimo o našim težnjama i željama. Republika Srpska je stvorena 9. januara 1992. godine. Nemojte mi zamjeriti, ali bio sam učesnik tog Parlamenta. Osjećam se veoma ponosno zbog toga.To je bila odluka ljudi koji su znali da idu u neizvjesnost ali nisu htjeli da budu, i da izgube sebe i slobodu. Narod koji se poveo od strane onih koji su bili rukovodioci toga vremena, prošao je težak period rata, teško vrijeme iskušenja i mnogi od njih su naravno, zbog istorijskog konteksta u kojem su se našli, odgovarali, žrtvovali svoj porodični i lični komoditet i mnogi od njih su desetinama godina po tamnicama bjelosvjetskim, ali nisu se odrekli jedne ideje, a to je ideja slobode. Slobode za ovaj narod, i to je naša još veća obaveza. Mi ne želimo neslobodu drugima. Mi samo hoćemo da se zna da smo mi spremni da se borimo i branimo našu slobodu.
Mi hoćemo da dijelimo slobodu s drugim narodima, ali isto tako mi moramo da kažemo danima u vremenu koje dolazi da jeste te 1995. godine stvoren Dejtonski mirovni sporazum i Srbi su veoma čvrsto stajali iza njega, ali da oni koji su ga srušili, napravili su temelje da konačno unište Bosnu i Hercegovinu.
Bosna i Hercegovina nije naša želja, to je naše moranje. Mi smo tamo silom međunarodno pregovaračkog procesa stavljeni u kontekst dogovora, ugovora, kojeg su kasnije, upravo oni koji su ga kreirali, masovno kršili, oduzimajući nam prava koja su prenosili na nivo Bosne i Hercegovine stvarajući nemoguću, neperspektivnu zemlju, smanjujući šanse i perspektive Srbima i srpskom narodu ovdje u Republici Srpskoj da može da se razvija, autonomno bez zastoja i bez zapreka.
Sve je učinjeno kako bi u posljednjim godinama Republika Srpska bila prazna ljuštura, da ne bi imala i svoja ovlaštenja i ponosan sam na generaciju političara kojima i ja pripadam što smo zaustavili eroziju naših prava i odlučno stali iza onoga što je preostalo, a nije malo, u namjeri veoma jasno govorim da naš sljedeći korak nije zaustavljanje već vraćanje nadležnosti. Morat ćemo da sjednemo. Generacija političara kojima je narod dao povjerenje u ovom mandatu sigurno zna šta hoće.
I ja kao srpski član Predsjedništva svakako ću isključivo insistirati na jednoj odredbi Ustava BiH koja precizno kaže da BiH ima samo nadležnosti koje su izričito date tim Ustavom. Nema druge, ne ono što je dao visoki predstavnik, ne ono što je neko drugi uzimao ili neka Parlamentarna skupština, o tome ćemo se, naravno, pozabaviti na jedan pametan način, ali ovo je dan slavlja.
Završavamo još jedan dan Republike uvjereni da nikoga nismo povrijedili i da smo samo ojačali našu snagu. Ojačali naš karakter i našu ljubav za Republiku Srpsku.Oni koji je ne vole, ne treba im zamjeriti, svakako je njima teže nevoljeti nego nama voljeti. I uvijek su u prednosti oni koji vole. Svakako ja sam na strani toga, volim Republiku Srpsku, volim srpski narod, ne mrzim nikoga. Dobrodošli svi naši prijatelji bili oni Hrvati, Bošnjaci, bilo odakle, izbliza ili daleka. Uvijek su dobrodošli, ali ovdje ćete naći ljude koji znaju šta hoće i neće vas ničim povrijediti, samo nemojte vi njih, jer mi smo ovdje rođeni. Ovo su naši mandati, ovo su naši životi.
A, vi koji imate nekoliko godina mandata u diplomatskoj službi pokušajte da nas bar malo ostavite na miru i time ćemo se rukovoditi. Republika Srpska je zavjet mnogih, ponosan sam danas na građane koji su izašli u Banja Luci na naš defile, ponosan sam na mnogo djece koje sam vidio tu. Ponosan sam na svoje unuke koji od jutros proslavljaju dan Republike.
Hvala vam svima. Živjela Republika Srpska.
Predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović:
Ponosni smo zbog onog što jesmo, što smo uspjeli očuvati Srpsku i činiti je svaki dan sve jačom. Ono na čemu insistiram uvijek jeste da činimo Srpsku sve svjesnijom sebe, svoje važnosti, potencijala i kapaciteta, kao i obaveze svih nas da je čuvamo. Na taj način se ponašamo. To znači da su institucije u proteklom vremenu odgovorno radile svoj posao nastojeći da poprave sve što je moguće u zadatim okolnostima.
Današnji dan je veliki i ponosno ga obilježavamo. Nemamo namjeru nikoga da vrijeđamo i provociramo i ne želimo ovim izazvati bilo kakve negativne reakcije, iako ih, nažalost, ima. Nama ne smeta niko, nijedan čovjek ili narod, samo nam smetaju laž, neistina i nepravda. Protiv toga, kao i protiv nametnutih stereotipa, dužni smo da se borimo kao sadašnja generacija političara.
Svaki put kada smo bili okupljeni zajedno, mi smo uspjeli. Mnogo je teških izazova iza nas i biće ih u narednom periodu, ali vjerujem u Republiku i snagu njenih institucija, kao i snagu te svijesti i ljubavi koju naš narod ima u svojim srcima, ali i glavi, da prosto i meni samoj to nekad djeluje pretjerano. Ali, mi idemo dobrim putem.
Srpska nikome ne želi ništa loše, već se bori za svoje. Osjećamo se svoji na svome. Srpska je važna jer imajući je, imamo svoje ognjište.
Ponosna sam na sve koji su je stvarali, donosili hrabre odluke tokom i nakon rata, hvatali se u koštac sa problemima građana. Želimo da je unapređujemo, jer znamo da se njen napredak osjeti u cijelom društvu.
Pred Srpskom je dug put, ali se Republika sigurno kreće. Nastavićemo da budemo jaki i odgovorni prema sebi i generacijama koje će doći. U to ime sretan vam Dan Republike i živjela Srpska.
Patrijarh srpski Irinej:
Rečeno je ono što je trebalo biti rečeno na ovom skupu, na ovom prazniku. Ja hoću ovom prilikom da pozdravim predsjednicu Republike Srpske, druge više predstavnike Republike Srpske među kojima je i gospodin Dodik i da im poželim ono što je potrebno ovom narodu. Ono radi čega živi naš narod i ono bez čega je ljudski život besmislen, a to je da živimo u bratskoj slozi i ljubavi. Mi smo zemlja sa više kultura, više naroda, više religija, ali smo svi mi narod Božiji. Svi smo mi djeca Božija. Svi mi uživamo blagodeti koje nam Gospod daruje. Blagodati koje nismo donijeli sa sobom na ovaj svijet i ovaj život, nego smo to ovdje naslijedili, da s njima koristimo i da onda kad nas Gospod pozove da to ostavimo sve iza sebe. Jer ništa nismo donijeli i ništa i ne odnosimo sa sobom.
Čestitam Republici Srpkoj njen rođendan. Vrijeme mladosti i djetinjstva je prošlo. Republika Srpska je uzrasla u ozbiljnu Republiku kakvih imamo više u današnjem vremenu. Republika Srpska je nastala kao potreba našeg naroda, da okupi naš narod, koji je nažalost u našem vremenu raštrkan, rasijan širom svijeta.Nema kontinenta gdje nismo prisutni. Zato moramo da sačuvamo mjesto gdje smo se rodili, svoju otadžbinu. Ono što nas krasi kao narod, vjeru, kulturu i svoje divne narodne i hrišćanske običaje. Republika Srpska koja postoji i kojoj se radujemo platila je visoku cijenu svog postojanja. Visoku i previsoku cijenu. Platila je to životima mnogih i krvlju mnogih. Nažalost to vrijeme je igralo veliku ulogu, a mi se nadamo i molimo Bogu da se to takvo vrijeme nikada više ne pojavi, ne samo ovdje kod nas, nego nigdje na svijetu. Dosta je bilo ratovanja, neprijateljstava, dosta je bilo dijeljenja po raznim linijama i ideologijama. Vrijeme je da živimo kao ljudi. Pozvani smo da živimo kao ljudi, budimo ljudi. To je jedan ozbiljan apel. Ono što krasi svako ljudsko biće jeste taj čovječanski lik, čovječanski obraz, čovječanska kultura za koju itekako imamo potrebe i želimo. Zato neka Republika Srpska koja je dokazala opravdanost svoga postojanja napreduje u svim oblastima života. Neka naš narod skuplja i objedinjuje i neka republika kao Republika širi ljubav među ljudima. To nam je najpotrebnije u ovom teškom vremenu kada se ponosimo naukom i naučnim dostignućima na jednoj strani, a na drugoj strani živimo život onih najprostijih plemena. Potrebno je da oživimo vjeru, jer prava vjera ukoliko je prava ne može živjeti mržnju. Mora da širi ljubav, razumijevanje i da bude spreman pomoći svakome.
Neka živi Republika Srpska i bude Bogom blagoslovljena. Živjeli
Predsjednica Vlade Srbije Ana Brnabić
Dobar dan svima i srećan vam dan Republike Srpske. Kada sam razmišljala šta da kažem danas prvo mi je palo na pamet da se podsjetimo svi zajedno jedne velike istine koju je rekao, prije nešto više od 100 godina, veliki srpski političar koji je također bio i predsjednik Vlade Srbije Stojan Novaković: 'život narodni ne smije da teče kako ga nose vjetrovi. A, na ovim našim prostorima ti vjetrovi su i sa istoka i zapada uvijek bili posebno snažni, nikako naivni i nekako su se baš ovdje uvijek sudarali i prelamali.' Iza nas, čini mi se danas nema bolje opomene od ove rečenice i od naše prošlosti, da na ovim prostorima kakvi god vjetrovi bili, našim građanima treba mir, stabilnost, sloboda i nezavisnost u donošenju odluka u odnosu na vlastite najbolje interese.
To je na ovim prostorima uvijek također bilo teško, pa i danas živimo u jako kompleksnim vremenima kada je opet potrebno pažnju pokloniti ovoj Novkovićevoj rečenici i kada nam zajedno treba mnogo, mnogo političke mudrosti i hrabrosti, da naš narod ne bi živio kako ga vjetrovi nose, već kako sam želi i treba da živi.
Naša sadašnjost nam pokazuje da je moguće biti razdvojen granicama, a ostati nerazdjeljiv i jedinstven u zajedničkom pokušaju da se posljedice teške prošlosti što uspješnije i brže iscijele i da se stvore uslovi za miran i zajednički život u ovom dijelu Evrope.
Samo mir i stabilnost će omogućiti da u budućnosti u cijelom našem regionu svi građani, bez obzira na njihovu nacionalnost ili vjeru žive slobodnije, srećnije i zaklonjenije od svih vjetrova.
Upravo zbog tog cilja i našeg zajedničkog interesa Srbija će mudro i strpljivo poštovati svoje međunarodne obaveze, ovdje prije svega mislim na Dejtonski mirovni sporazum, ne gubeći pri tome osjećaj za neophodnu mjeru pravde, nezavisnosti i slobode koju vi ovdje u Republici Srpskoj uživate.
I za razliku od nekih, za Srbiju su važni istorijski dogovori. Međunarodno pravo za nas nije samo mrtvo slovo na papiru i nije nam teško i nikada nam neće biti teško da poštujući druge ostanemo vjerni sami sebi i onome što smo naslijedili iz prethodnih vremena.
Srbija će poštovani svaku odluku koju konsenzusom donesu sva tri konstitutivna naroda, ali ćemo se uvijek, naravno posebno brinuti za građane Republike Srpske što je sasvim i prirodno. Naša ljubav i briga prema Republici Srpskoj ne znači mržnju i nebrigu prema Bosni i Hercegovini, niti će ikada to značiti. Naprotiv, čini mi se da mostovi i putevi koje gradimo ka Republici Srpskoj jesu mostovi i putevi i ka Bosni i Hercegovini.
Vlada Srbije će nastaviti da gradi nove i osnažuje postojeće. Posebno ćemo se baviti osnaživanjem naših specijalnih veza kroz jačanje saradnje u kulturi i obrazovanju. Jer, ja se makar nadam, prošla su vremena u kojima su ministarstva sile bila ministarstva vojske i policije. U 21. vijeku ministarstva sile za pametne zemlje su ministarstva obrazovanja i kulture.
Ovakav pristup je jedan od dragocjenih naslijeđenih tekovina našeg časnog puta kroz istoriju koji su utabali Dositej Obradović, Vuk Karadžić, a ojačali onda Tesla, Pupin i Milutin Milanković.
Na te tekovine smo ponosni i na njima i na konretnim projektima koji znače kvalitetniji život građana u RS-u ćemo bazirati odnos Srbije prema RS-u i u budućnosti. Odnos podržavanja, pomaganja i osnaživanja. I još jednom u ime Vlade Srbije u ime Srbije želim da vam poželim srećan dan Republike Srpske.