(Patria) - Crnogorska nacionalna zajednica u Srbiji u nezavidnom je položaju i neophodna joj je veća podrška matične države, izjavio je u intervjuu za Radio televiziju Crne Gore direktor Uprave za dijasporu Predrag Mitrović.
On navodi da se mora raditi na jačanju crnogorske zajednice u Srbiji, kroz jačanje ukupnih kapaciteta procrnogorskih organizacija u toj državi, kao i jačanmje crnogorske zajednice u drugim državama širom svijeta.
„Cijenim da će i Crna Gora ovim pitanjem morati ozbiljnije da se pozabavi kako bi sačuvali svoje ljude ma gdje oni bili, a naročito mlađe generacije koje u pasošu i državljanstvu vide i traže emotivnu vezu sa zemljom svojih predaka“, naveo je Mitrović.
Dodao je da uprava za dijasporu krajem februara prošle godine započela izdavanje iseljeničkih knjižica, dokumenta na koji pravo imaju iseljenici koji nemaju crnogorsko državljanstvo. Knjižica izgledom podsjeća na crnogorski pasoš, a služi više kao emotivan dokaz porijekla i statusa iseljenika iz Crne Gore.
„Za nepunih godinu dana ukupno je dobijeno oko 500 zahtjeva, uglavnom iz Turske, ali i Latinske Amerike, Luksemburga, Njemačke i zemalja u okruženju, što je i razumljivo jer se radi o zemljama sa starijom emigracijom i zemljama u kojima naša dijaspora ima status manjine i nema cronogorsko državljanstvo“, rekao je Mitrović.
Procjene su da u Crnu Goru svake godine, iz inostranstva, građanima stigne oko 500 miliona eura. Zvanični podaci su nesto manji, pa je tako 2016. godine ukupan priliv novčanih sredstava na osnovu doznaka iz inostranstva bio 393,4 miliona eura, dok je u 2017. godini ovaj iznos bio oko 350 miliona.
„Napominjem da se ovdje radi samo o novcu koji pristiže bankarskim transakcijama, a da se procjenjuje da bar još toliko novca dijaspora šalje svojim porodicama privatnim kanalima, bez ikakve evidencije. Zemlje iz kojih stiže najviše novca uglavnom se poklapaju sa zemljama u kojima živi veći broj naših iseljenika, a to su Njemačka, Sjedinjene Države, Srbija, Italija, Velika Britanija, Švajcarska...“, rekao je Mitrović.