(Patria) - Britanska premijerka Tereza Mej (Theresa May) tražiće u Briselu izmjene sporazuma o izlasku iz Evropske Unije nakon što je Parlament usvojio amandman na njen "plan B" kojim se traži da se zaštitni mehanizam za Sjevernu Irsku zamijeni alternativnim aranžmanom, ali evropski lideri nisu spremni za nove kompromise, pišu mediji, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Tereza Mej odlučna o Brexitu
Britanska premijerka Tereza Mej (Theresa May) odlučna je da sprovede Brexit i prije dogovora o “irskom zaštitnom mehanizmu” (backstop), piše BBC i podsjeća kako su članovi Parlamenta prošle sedmice tražili dodatno vrijeme za nastavak pregovora o izlasku Britanije iz EU, te da su na koncu glasali za “alternativna rješenja” - tražeći garancije prema kojima bi granica između Sjeverne Irske i Republike Irske, evropske članice, ostala otvorena i poslije Brexita.
Ali, premijerka Mej je insistirala da se datum izlaska, 29.mart ne mijenja, napisavši za list Sandej Telegraf (Sunday Telegraph) da će "isporučiti Brexit na vrijeme", i da će se vratiti u Brisel sa "novim mandatom, novim idejama i obnovljenom odlučnošću". No, politički komentator BBC-ija, Kris Mejson (Chris Mason) ističe da se EU i dalje javno protivi mijenjanju zaštitnog mehanizma, dodajući kako Velika Britanija zapravo još uvijek nije predložila “alternativu sa kojom bi Brisel mogao da živi”.
Slično je izjavio i zamjenik irskog premijera, Sajmon Koveni (Simon Coveney), koji je u Sandej tajmsu (Sunday Times) napisao: "EU neće ponovno pregovarati o sporazumu o povlačenju i neće biti sporazuma o povlačenju bez zaštitnog mehanizma", te da je “rezervni plan” neophodan radi "osiguranja zaštite Sporazuma na Veliki petak" koji je okončao tridesetogodišnje nasilje u Sjevernoj Irskoj, prenosi BBC.
Alternativni aranžmani bez podrške
Iako je Mej najavila odlazak u Brisel na ponovno pregovaranje o Brexit sporazumu, kako bi tražila podršku za “alternativne aranžmane” za irski zaštitni mehanizam, odgovor Evropske unije i dalje je beskompromisan, piše Euronews i dodaje kako je nekoliko lidera Unije jasno stavilo do znanja da se sporazum o povlačenju – koji su ranije potpisali Mej i vlade ostalih 27 evropskih zemalja – ne može ponovo otvoriti.
Euronews podsjeća da bi prema “rezervnom planu”, Velika Britanija ostala u carinskoj uniji s EU ali bez trgovinskog sporazuma, dok bi Sjeverna Irska ostala usklađena s nekim pravilima EU. Euroskeptici pak kažu da se time riskira odvajanje Sjeverne Irske od Britanije i ugrožava nezavisnost Ujedinjenog Kraljevstva od EU.
Euronews navodi nekoliko alternativnih sugestija oko “zaštitnog mehanizma”, među kojima su i one koje je Tereza Mej navela u svojoj ponudi “za značajnu i pravno obvezujuću promjenu sporazuma o povlačenju”. Naime, nakon što su poslanici glasali za traženje novog dogovora, Tereza Mej je poručila parlamentarcima da "alternativni aranžmani" mogu uključivati "jednostrani izlazni mehanizam ili vremensko ograničeni ‘rezervni plan'."
“Jednostrani izlazni mehanizam - spriječava Veliku Britaniju da jednostrano napusti “rezervni plan”. Da bi se to postiglo, bilo koja strana bi morala ići u Zajednički komitet koji može konsultovati zajedničke institucije UK-Irska. Pristalice Brexita su to uvijek mrzili, jer Velika Britanija nije mogla ostaviti stražu bez odobrenja EU," piše Euronews.
"Drugi aranžman je tzv.’vremenski ograničen rezervni plan’ – “za kojeg kritičari sporazuma o povlačenju kažu da bi mogao dovesti do članstva u neograničenoj carinskoj uniji”, navodi Euronews i podsjeća kako je u januaru poljski ministar vanjskih poslova upravo sugerisao petogodišnje ograničenje za ‘zaštitni mehanizam’.
Euronews piše i da je izvor iz pregovaračkog tima EU izjavio je da je teško zamisliti bilo koje alternativno rješenje koje bi moglo dobiti većinu u britanskom parlamentu, ali i da EU također želi izbjeći Brexit bez dogovora, te da mnogi vjeruju da će, uprkos sadašnjem nepomirljivom stavu, Brisel ispitati sve opcije za spašavanje sporazuma.
Izlaz iz Brexita?
Nedostatak napretka bio je razlog zbog kojih su nerijetki pozivi Londonu da iskoristi svoje pravo i opozove odluku o napuštanju EU od prije dvije godine, što bi Veliku Britaniju ostavilo kao punopravnog člana bloka, piše agencija Rojters (Reuters).
Hejo Mas (Heiko Maas), njemački ministar vanjskih poslova, izjavio je u nedjelju da iako bi želio vidjeti kako Velika Britanija odustaje od plana o napuštanjo Evropske unije, takav ishod smatra krajnje nevjerovatnim.
U intervjuu za medijsku grupu Funke, Mas je ponovio stav EU da se sporazum o povlačenju između Brisela i Londona, koji je britanski Parliament odbacio, ne može ponovno pregovarati.
On je dodao da je jedini put Velike Britanije po kojem bi izbjegla takozvani "tvrdi Brexit"- koji bi značio automatski izlaz Londona 29. marta, bez prelaznih aranžmana koji bi osigurali kontinuirani protok roba, lijekova i saobraćajnih veza - je da se prihvati postojeći sporazum.
Maas je također odbacio britanske pozive o ponudi alternativnih aranžmana, ističući kako je sporazum koji je postignut nakon dvogodišnjih pregovora sa Britanijom već bio kompromis – “posebno u pogledu aranžmana za Sjevernu Irsku", rekao je on. "Ne smije biti ‘teške granice’ sa Republikom Irskom ... Ne možemo da rizikujemo da se sukob u Severnoj Irskoj ponovo rasplamsa", rekao je Mas.
Novi referendum kao jedini ispravan potez
Urednici Observera, sestrinskog nedjeljnog izdanja Gardijana (The Guardian), u redakcijskom osvrtu smatraju da su protekle dvije i po godine pokazale koliko je britanska politika sveobuhvatno razbijena:
“Referendum, koji je usko podijelio zemlju oko nejasnog pitanja i bez konkretnog prijedloga na stolu, trebao je potaknuti mjerljive rasprave, izgradnju konsenzusa i razmišljanje. Umjesto toga, on je razbio obje glavne stranke i paralizirao parlament.”
List ističe kako je premijerka Mej taoc desnog bloka svoje stranke, te da razgovori o Brexitu nisu vođeni nacionalnim interesom, već s ciljem održavanja torijevske desnice sretnom. “To je bila uzaludna strategija: ništa osim dogovora neće zadovoljiti konzervativne tvrdolinijaše, koji su se toliko pomjerili udesno da su uslovi mirovnog Sporazuma na Veliki petak, koji bi Brexit poštovao, za njih postali prokletstvo”, smatra Gardijan ističući kako ni laburisti nisu ništa manje podijeljeni.
“Prećutno dopuštanje maloj grupi laburističkih poslanika da sklope sporazum sa premijerkom u zamjenu za gotovinu za svoje izborne jedinice i nejasnu "garanciju" za radnička prava je naivno i ismijava ideju solidarnosti... Ukoliko laburisti ne iskoriste trenutak, poslanici će se suočiti s izborom između premijerkinog sporazuma i odlaska bez dogovora, između predaje praznog čeka torijevcima ili katastrofalnog sudara”, piše britanski list.
Obesrver zaključuje da je međunarodna reputacija Velike Britanije nepovratno oštećena, jer “kako će iko vjerovati britanskim pregovaračima nakon što vide da su javno odbacili sve ranije preuzete obaveze iz Brisela.”
List dodaje kako parlamentarna aritmetika isključuje izbore, osim ako ih Mej sama ne pozove. “Nakon godina u kojima je svet postao neprijateljskiji i britanska politika sve više paralizovana, jedino je ispravno da glasači dobiju pravo glasa. “Drugi referendum ne bi ukazao na veću podijeljenost od nejednakosti koju bi Brexit stvorio”, napisao je Gardijan.