Piše Armin Aljović
Glavni odbor SDP-a u subotu će donijeti konačnu odluku da li će ta partija ući u državnu i federalnu vlast, četiri mjeseca nakon Općih izbora u BiH, održani 7. oktobra.
Odluka Glavnog odbora SDP-a nije obična. Ma kakva bila, ona će promijeniti kompletan politički kontekst u Bosni i Hercegovini u naredne četiri godine. Nakon sjednice Glavnog odbora SDP-a znat će se da li će Bosnu i Hercegovinu do narednih izbora 2022. godine nesmetano voditi nacionalisti, ili će ih u retrogradnim politikama blokirati SDP i DF. Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine i lider DF-a Željko Komšić rekao je da sve ovisi od SDP-a. Ako SDP donese odluku da idu u klinč sa nacionalnim strankama, tu politiku pratit će i DF.
Glavni odbor SDP i predsjednik Nikšić razvučeni su između dvije krajnosti. Komšić je rekao da je Nikšić razapet između mladih i starijih SDP-ovaca. Prije bi se reklo da je po srijedi sudar neiskustva grupe članova SDP-a s jedne i ogromne pameti članova partije na drugoj strani. Prvi ne žele u vlast sa nacionalnim strankama, drugi traže objašnjenje kako braniti državu izvan fronta. Ne nagovaram, ali pokušavam sukobiti argumente: Predsjednik Glavnog odbora Saša Magazinović je rekao: “Očekujem da će sjednica rezultirati odlukama koje će ići u prilog afirmaciji do sada zauzetih stavova Predsjedništva stranke, a kojima se u prvi plan, osim puta BiH ka Evropskoj uniji i NATO-u, stavljaju jedinstvo Bh. bloka i jedinstvo SDP-a.” Komšić je ponudio konkretan odgovor koalicionom partneru: “Šta će mi i stranka i BH blok ako nemam države”. Generalni sekretar SDP-a Irfan Čengić predlaže nekakve političke vratolomije o ulasku u vlast sa HDZ-om ali ne i sa SDA. Stav čelnika sarajevskog SDP-a, Damira Mašića, je da SDP ne treba ići sa SDA u vlast iz principijelnih razloga. Mašićeva principijelnost može se crpiti iz komoditeta četvrte stranke u Kantonu Sarajevo. Na drugoj strani pobjednički tuzlanski SDP ima odgovornost prema 50-ak hiljada tuzlanskih glasača. Predsjednik Nikšić je napravio grešku kada je veliki SDP spustio na nivo mlade i manje Naše stranke. Mašić 50.000 tuzlanskih glasača spušta na nivo 22.000 glasova koliko je SDP dobio u Sarajevu.
Iskusni kadrovi SDP-a poput Mire Lazovića ili profesora Ive Komšića ne spore da su njihove mlađe kolege u pravu na nivo stranačkih principa, ali istovremeno primjećuju kontekst preko kojeg ovi drugi prelaze nevjerovatno olako. Lazović, bivši predsjednik Skupštine Republike Bosne i Hercegovine, pregovarač tokom uspostavljanja mira u Bosni i Hercegovini, upozorava na povampirene politike Čovića i Dodika, koji otvoreno rade na razgradnji bosanskohercegovačkog društva i narode guraju u nove sukobe. On je nedavno objasnio: “Da postoji institucija vanrednih izbora u Bosni i Hercegovini, mogao bih lako prihvatio da ‘BH blok’ ide u opoziciju. Pošto u BiH ne postoji mogućnost vanrednih izbora, ukoliko bi BH blok otišao u opoziciju naredne četiri godine, dopustilo bi se svim protivnicima BiH iznutra i izvana da zemlju pokušaju podijeliti.“ Profesor Komšić govori o činjenicama da ljevica ima priliku ubaciti klip u zahuktali kotač nacionalizma u Bosni i Hercegovini. Takva prilika, objašnjava ovaj nekadašnji član Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine, se ne smiju propustiti, na prvom mjestu zbog budućnosti zemlje.
Iz SDA su karte otvorili do kraja. U vrijeme u kojem pozivaju na stvaranje probosanskog bloka da se suprotstavi unutrašnjem i vanjskom neprijatelju, u Zeničko-dobojskom kantonu iz SDA glasaju za HDZ-ovog delegata za Federalni dom naroda i na taj način Čoviću u ruke daju ključeve Federacije. SDA je u Republici Srpskoj podržala Dodikovog delegata za Državni dom naroda i predsjedniku SNSD-a dala neograničenu vlast, premda Dodik poziv na raspad Bosne. Dakle, SDA istovremeno govori i juriš i naoružava neprijatelja.
Baš bih volio čuti koji su to argumenti da se takva SDA i dalje treba sama držati sa HDZ-om i SNSD-om u vlast.