Članak

Magazinović: Šta je sa sigurnosnim aspektima uvođenja 4G mreže u BiH?

Saša Magazinović, zastupnika u PS BiH zatražio je obrazloženje u vezi sa sigurnosnim aspektima uvođenja 4G mreže

SARAJEVO, (Patria) - Saša Magazinović, zastupnika u Parlamentarnoj skupštini BiH (PS) zatražio je obrazloženje u vezi sa sigurnosnim aspektima uvođenja 4G mreže u Bosni i Hercegovini i javnim nabavkama koje se provode kao dio realizacije projekta, a sve sa ciljem, kako je rekao, informisanja Parlamenta BiH i javnosti o tome da li se i na koji način vodi računa o sigurnosti države, njenih institucija, ali i sigurnosti i privatnosti komunikacije svih građana pojedinačno u periodu pred nama.

“Imajući u vidu da je Bosna i Hercegovina jedina evropska zemlja koja nema pokrivenost 4G mrežom, te da je proces uvođenja 4G mreže u toku, jako je važno da Parlament BiH i javnost budu upoznati šta se poduzima u smislu mjera zaštite od eventualnih zloupotreba telekomunikacijskih mreža i stvaranja pretpostavki za osiguranje maksimalne cyber sigurnosti. Postavljanjem poslaničkih pitanja želim ukazati na informatičku sigurnosti kao važan resurs svake države, ali i postojanje sve sofisticiranijih prijetnji u cyber prostoru”, naveo je u obrazloženju Magazinović.

Između ostalog Magazinović je pitao:

„Imaju li saznanja u kojoj su fazi javne nabavke u vezi sa uvođenjem 4G mreže i da li su u tom procesu zadovoljeni svi sigurnosni aspekti kod uspostavljanja ove mreže u Bosni i Hercegovini.

Da li su poduzete mjere za zaštitu od eventualnih zloupotreba telekomunikacijskih mreža, te za osiguranje maksimalne cyber sigurnosti.

Kritični element nacionalne sigurnosti je svakako sigurnost telekomunikacijskih mreža i usluga, koje igraju ključnu ulogu u ukupnoj sigurnosti društva, a privlačne su za cyber napade. Zbog toga prioritetom u smislu sigurnosti se mogu smatrati i nabavke vezane za telekomunikacije, projektno finansiranje, strane investicije i licenciranje, te o svemu tome treba voditi računa od samog početka, prije nego što budu instalirane potencijalno kompromitirane mreže i dugoročno bude narušena sigurnost države i građana.

Sve ovo pitam imajući u vidu stav Ministarstva sigurnosti izrečen prije četiri godine u kojem se kaže da Ministarstvo sigurnosti BiH problem zloupotrebe interneta u terorističke i ekstremističke, ali i druge kriminalne svrhe vidi jednim od ključnih sigurnosnih problema u Bosni i Hercegovini, te smatra kako se isključivo sveukupnim angažmanom svih relevantnih tijela javnog i privatnog sektora može unaprijediti sigurnost interneta u BiH”, naveo je Magazinović.

#BiH