Članak

Hrustemović: Agencija za lijekove sve teže radi, gase se i odjeljenja!

Agencija je finasijski zavisna od Vijeća ministara, iako imaju svoje vlastite prihode. 

(Patria) - Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH osnovana je 2009. godine, a u njenom sklopu radi Kontrolni laboratorij sa sjedištem u Sarajevu. 

Djelokrug Agencije u oblasti lijekova je širok, između ostalog bavi se izdavanjem dozvola, stavljanjem u promet lijeka, obnovama, ukidanjem i izmjenama, poslovima laboratorijskog ispitivanja kvaliteta lijekova i davanjem stručne ocjene, prijavljivanjem ili odobravanjem kliničkim ispitivanjem i praćenjem neželjenih djelovanja lijekova te poslovima farmaceutske inspekcije lijekova pravnih lica koja vrše proizvodnju i promet lijekova na veliko.

U sklopu Agencije radi Kontrolni laboratorij ALMBIH koji je članica Evropske mreže službenih laboratorija za kontrolu lijekova OMCL mreža i kao takva posluje sa standardima ISO 17025.

Jedan od ciljeva zbog kojih je osnovana Agencija za lijekove je i uspostava i nadzor jedinstvenog tržišta lijekova i medicinskih sredstava, te njihova dostupnost za teritorij BiH.

„Nije birokratska institucija, donosi novac u budžet, tako da godišnje donesemo oko 12 miliona KM, a vrlo malo povukli smo za plate i druge materijalne troškove. Materijalni status zaposlenika je vrlo loš, ponižavajući i najlošiji kad se tiče zdravstvenih radnika na nivou države BIH. Agenciju uglavnom čine zdravstveni radnici, ljekari farmaceuti, laboratorijski tehničari i drugo administrativno osoblje koje je osposobljeno  za rad u ovako vrlo značajnoj  Agenciji“, saopćio je Ramo Hrustemović, predsjednik Sindikata Agencije.

Agencija je finansijski zavisna od Vijeća ministara, iako imaju svoje vlastite prihode. 

„Agencija za lijekove Hrvatske je regulatorno tijelo, koje samostalno odlučuje koje će eksperte školovati, koliko će novca planirati i utrošiti za to. Na inicijativu Sindikata Agencije pokrenuli smo inicijativu sa mogućnošću iznalaženja povećanje plata svih uposlenika u Agenciji, sa Ministarstvom civilnih poslova na čelu sa Adilom Osmanović i direktorom Agencije Aleksandrom Zolakom“, napominje Hrustemović.

Ministar Osmanović je odmah predložio da se formira radna grupa koja je sačinila prijedlog Odluke po osnovu složenosti koje bi se ušlo u realizaciju navedena dva koraka povećanje plate za određena radna mjesta na osnovu složenosti i definisanje seta radnih mjesta za koja bi se tražio prelazak u viši platni razred.  

Stručno vijeće na svojoj održanoj sjednici Odluku o povećanju plata primio k znanju i istu uputio na odlučivanje Vijeću ministara.

„Vjerujemo da će Vijeće ministara ozbiljno razmotriti i usvojiti naš zahtjev o mogućnosti opravdanog povećanja plata. Upozoravam, a to nam nije cilj da nam ostavljaju jedini mogući alat koji se zove štrajk, ako se naši zahtjevi ne uvaže“, ističe Hrustemović.

Zbog otežanog prijema stručnih ljudi i lošeg materijalnog statusa za očekivati je otežano funkcioniranje određenih sektora koji rade u sklopu Agencije.

Sektori polako prelaze u odjeljenja, a odjeljenja polako nestaju.

Kako je za agenciju Patria potvrđeno iz više firmi koje se bave prometom medicinske opreme, pomagala i lijekova već se osjećaju posljedice narušene situacije u samoj Agenciji za lijekove i medicinska sredstva. 

"Na dozvole se i kontrole čeka puno duže nego ranijih godina. I sami uposlenici kažu da ne stižu obraditi sve zahtjeve. Sve to se odražava i na poslovanje brojnih firmi koje prometuju medicinska sredstva, utiče nam na rokove za tendere zbog čega u konačnici i ne dobijamo poslove jer kasni i dokumentacija iz Agencije", kaže izvor Patrije iz jedne sarajevske firme.  

#BiH