(Patria) - Posljednjeg dana 5. Energetskog samite u Neumu tema je Reforma sektora gasa u Bosni i Hercegovini. Ova reforma je godinama u zastoju, jedana je od poruka sa tog samita. Kako je rečeno, Energetska zajednica Bosni i Hercegovini je nametnula sankcije zbog nedostatka adekvatnog pravnog okvira koji treba biti u skladu sa zahtjevima Ugovora o energetskoj zajednici, čiji je BiH potpisnica.
Šta nedostaje u zakonodavnom okviru BiH? USAID EIA priprema izvještaj o primarnom zakonodavstvu i ključnim propisima u BiH i njegovoj usklađenosti sa pravnom stečevinom EU, koja sadrži analizu i preporuke, a o čemu je govorio Mak Kamenica iz USAID EIA.
„Imamo jedan paket anliza preporuka, da vidimo koji su koraci naprijed. Radimo sa svim partnerima koji su aktivni u gasnom sektoru i hvala im na zalaganju, jer svi radimo da napravimo što bolje dokumente. Sve je ovo u cilju kako popularizirati korištenje prirodnog gasa“, kazao je Kamenica.
Tarifni propisi za transport gasa su ključni element za nediskriminatorni pristup mreži, što je preduvjet za uspostavljanje i razvoj funkcionalnog tržišta gasa. Transportne tarife također mogu imati veliki utjecaj na korisnike mreže i na finansijsku održivost projekata. Nedavne procjene Energetske zajednice su ukazale na dijelove neusklađenosti BiH zakonodavstva sa pravnim okvirom EU, uključujući odredbe koje se odnose na tarife za transport gasa.
Istaknuto je kako stvaranje i primjena efikasnog i nediskriminatornog regulatornog okvira koji se temelji na EU sistemu ulaza i izlaza i na jasnoj metodologiji za određivanje transportnih tarifa neće samo pomoći u rješavanju ovih pitanja, već će osigurati i ispunjenje obaveza BiH kao potpisnice Ugovora o energetskoj zajednici.
Gas kao energent koji bi se koristio za prelazak sa uglja na obnovljive izvore se ne razmatra ozbiljno, a projektima se planira smanjiti trenutna potrošnja gasa čime bi se ugrozila potreba za diverzifikacijom.
Konstantin Petrov, konsultant USAID EIA govorio je o Okvirima ulazno-izlaznog modela. Napomenuo je da kupci slobodno moraju birati snabdjevača, a da se oni natječu jedni s drugima.
“Na tržište trebaju moći ući novi snabdjevač koji gas nabavljaju po veleprodajnom tržištu”, kazao je Konstantin.
On je u prezentaciji pojasnio da je neophodno omogućiti trgovinu i tržišno natjecanje, a da se mora izbjeći diskriminacija i unakrsno subvecioniranje.