Članak

Džindić: Vlada FBiH ostaje uz radnike Aluminija, i dalje se traže strateški partneri

Aluminij zapošljava oko 900 radnika.

(Patria) - Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Nermin Džindić održao je u zgradi Vlade u Sarajevu konferenciju za medije, na kojoj je govorio o mostarskom Aluminiju, koji je ugašen u ponoć, nakon što je isključen s elektroenergetske mreže.

Ministar je kazao da Vlada FBiH ostaje uz radnike i da očekuju informacije Nadzornog odbora i Uprave o načinu gašenja.

„Pratili smo situaciju i bili u kontaktu sa Upravom i Nadzornim odborom. Odmah smo uputili jednu informaciju u kojoj tražimo da nas Uprava i NO pismeno obavijeste da li je sve zakonito urađeno kao i kakva su stanja postrojenja nakon gašenja struje

Tražimo i informaciju o svim plaćanjima prema dobavljačima od početka godine, kako bismo mogli razmotriti zašto nije vršeno plaćanje prema EP HZHB“, kazao je Džindić.

Traže se i informacije o utjecaju gašenja Aluminija na lokalnu zajednicu.

„Mi stojimo iza toga da ćemo se pobrinuti za sve radnike koji trebaju u penziju. Vlada FBiH će pomoći radnicima da im se uveže staž i odu u zasluženu penziju. Nastavit ćemo razgovarati s mogućim strateškim partnerima. Ne vjerujem da će obustava rada ili odlazak u stečaj promijeniti nakane mogućih investitora. Upoznati su da je ovakav način rada Aluminija nemoguć“, kazao je Džindić dodavši da se ne zna koliko bi ponovno pokretanje proizvodnje u Aluminiju moglo koštati.

„Da smo mi imali čarobni štapić i sinoć prije ponoći da smo sve dugovanje izmirili, treća smjena bi već pravila gubitak. Ovakav model rada Aluminija je bio neodrživ“, dodao je Džindić.

Poručio je kako dosadašnji model poslovanja Aluminija ne može dalje, te konstatovao da se mora pronaći model koji će biti samoodrživ.

Na pitanje novinara kako će situacija sa Aluminijom uticati na privredu u FBiH i državi, Džindić je kazao kako takve podatke trenutno nema niko.

''Mi smo od uprave i Nadzornog odbora tražili da u informaciji naprave i procjenu uticaja na lokalnu sredinu. Informacije koje imaju i cijene koje plaćaju prema Elektroprenosu, Poreznoj upravi i svim drugim fondovima su u Aluminiju. Te informacije će, nadam se, do sutra doći i onda ćemo ih podijeliti sa vama'', odgovorio je resorni ministar.

Prema njegovim riječima, više nije u pitanju da li Aluminij zna ili može proizvoditi, nego da li može proizvoditi po tržišnim uslovima.

''Svaki ozbiljan investitor će napraviti analizu i model po kojem će firma ostvarivati profit. Sve drugo mora srezati, ma šta god to značilo'', konstatova je Džindić.

Na pitanje šta će biti sa dugom Aluminija prema Elektroprivredi HZHB, Džindić je kazao da neće biti opraštanja dugova, ali i usporedio ugovore koje je ova kompanija potpisivala sa Elektroprivredom HZHB i Elektroprivredom BiH. 

Aluminij je Elektroprivredi HZHB struju plaćao puno skuplje, ali Džindić kaže da je u oba slučaja poslovao s gubitkom i da struja nije jedini problem.

Proteklih nekoliko godina Aluminij posluje s gubitkom, a ukupni dug kompanije iznosi gotovo 400 miliona maraka, od čega se više od polovice odnosi na dug za potrošenu električnu energiju.

Radnici Aluminija su u utorak skoro pet sati držali u blokadi magistralni put M-17 u Salakovcu, sjeverno od Mostara, a nešto ranije i južni prilaz gradu u znak protesta zbog kraha kompanije.

Aluminij zapošljava oko 900 radnika.

Nešto ranije iz Sindikata su optužili Upravu za loše rukovođenje firmom, kao i visoke plaće članova Uprave te kompanije premda je Aluminij poslova loše već druže vrijeme. Radnici su se u srijedu okupili i ispred zgrade HDZ-a u Mostaru.

 

 

 

#BiH