Članak

Mia Farrow: Majke još uvijek tragaju za svojim sinovima

(Patria) – U povodu obilježavanja Dana sjećanja na genocid u Srebrenici, oglasili su se brojni pojedinci, grupe i organizacije iz cijelog svijeta.

(Patria) – U povodu obilježavanja Dana sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, oglasili su se brojni pojedinci, grupe i organizacije iz cijelog svijeta.

Prenosimo neke od poruka objavljenih na Twitteru.

Holocaust Memorial Day Trust (Dan sjećanja na Holokaust) iz Velike Britanije: 'Sutra se obilježavaju 24 godine od početka genocida u Srebrenici kada je 8000 muškaraca i dječaka masakrirano od strane snaga bosanskih Srba.' Na profilu je objavljen i link sa svjedočenjem preživjelog 17-godišnjeg Nedžada Avdića.

UNIRMCT (Međunarodni rezidualni mehanizam krivičnog tribunala, UN) objavljuje da se u narednih 10 dana obilježava 24. godišnjica genocida u Srebrenici: 'Kroz seriju objava utemeljenih na arhivskom materijalu ICTY, odajemo počast i sjećamo se žrtava ovih užasnih zločina.'   

Ian Blackford, član britanskog parlamenta nazvao je Srebrenicu 'jasnim podsjetnikom na ljudsku nehumanost prema čovjeku u obliku podlog genocida. Moramo uraditi sve što je u našoj moći u borbi protiv fanatizma i mržnje, i da se ovo više nikad ne dogodi.'

Poznata američka glumica i aktivistica Mia Farrow prisjetila se svoje posjete Srebrenici 2007. godine i putem Twittera poručila: 'Genocid u Srebrenici, juli 1995., više od 8000 muškaraca i dječaka ubijeno od strane Vojske bosanskih Srba. UN je 1993. godine proglasio Srebrenicu 'sigurnom zonom' pod zaštitom UN-a. Međutim, holandske snage nisu uspjele spriječiti masakr. Majke na ovoj fotografiji još uvijek tragaju za svojim sinovima.'

Farrow je objavila fotografije njene posjete Potočarima 2007. godine i dodala da joj je bila 'čast upoznati neke od majki i udovica Srebrenice'.

Policija Zapadnog Jorkšira (West Yorkshire Police) objavila je na svom Twitter profilu: Sutra, 11. jula je memorijalni dan Srebrenice. Genocid se ne dešava preko noći, i počinje sa mržnjom.'

Oliver Kamm, kolumnista magazina The Times poručio je putem Twittera da je 'u toku  sedmica sjećanja na srebrenički genocid koja se održava godišnje kao pomen za 8000 bosanskih muslimana, muškaraca i dječaka ubijenih u genocidu 1995. godine – najtežem zvjerstvu u poslijeratnoj Evropi.' On je također pohvalio organizacije Srebrenica UK i Međunarodnu komisiju za nestale osobe, navodeći kako 'rade odličan posao'.

Britanski odvjetnik Jasvir Singh, aktivista za međureligijska pitanja i dopredsjedavajući organizacije Vjerskog foruma u Londonu (Faiths Forum London) naveo je da obilježava 24. godine srebreničkog genocida sa Srebrenica UK i da je 'dobro vidjeti koliko se ljudi pojavilo iz raznih oblasti'. On je poručio da je 'premošćavanje podjela i konfrontiranje mržnje važno, sada više nego ikad', objavio je Singh na svom Twitter profilu.

 

 

#BiH