Članak

Predstavnički dom FBiH raspravlja o boračkom zakonu, parlamentarna sala poluprazna

Zastupnik Irfan Čengić uložio je 10 amandmana i poručio da će podržati ovaj zakon samo zato što su ga podržali borci.

SARAJEVO, (Patria) - Klub SDP-a smatra da se nisu stekli uvjeti da se vrši rebalans budžeta na današnjoj, vanrednoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH.. 

“Vlada FBiH nema plan rada, kao ni Parlament FBiH. Nemamo ni kapitalnih investicija. Upitala je zašto u Budžetu nisu bila planirana sredstva za zakon o pravima boraca, kada se znalo da će se taj zakon donositi”, poručila je u ime Kluba SDP-a zastupnica Jasmina Zubić.

Amandman na prijedlog rebalansa uputila je zastupnica SDP-a Lana Prlić, kojim bi Vlada FBiH pod tekućim transferima u budžetu izdvojila milion KM za sanaciju deponije “Uborak”. 

“Deponija uborak zahtjeva plan sanacije i izmještanja jer se nalazi na udaljenosti 50 metara od naselja, čime se direktno ugoržava zdravlje stanovništva. Sredstva bi bila osigurana putem Ministarstva turizma i okoliša” navodi se izeđu ostalog u obrazloženju amandmana. 

Nakon niza amandmana i upozorenja da će budžet morati ponovo doživjeti rebalans, okončana je rasprava o rebalansu budžeta i zakonu o izvršenju budžeta. 

Federalni ministar za pitanja boraca i invalida FBiH Salko Bukvarević obrazložio je Prijedlog zakona o pravima boraca i članova njihovih porodica. 

“Opredijelili smo se za realan i provodim zakon, koji će u budućnosti biti popravljan. Predložili smo da Federacija na ovaj način riješi pitanje naših demobilisanih boraca. Objedinili smo 16 prava, među kojima su prava na prijevremeno penzionisanje, subvencioniranje, zdravstvo i druga prava”, poručio je Bukvarević.

Zakonom će biti uspostavljen i registar o članstvu u Armiji BiH, HVO-u, policiji, ko je bio borbena a ko logistička oblast. 

Nakon obrazloženja, počela je rasprava o ovom prijedlogu zakona. 

Predsjednica Kluba PDA Elzina Pirić kazala je da je zakon koji je trebao riješiti pitanja svih boraca doveo do prisustva boraca u Parlamentu FBiH koji su protiv i onih koji su za zakon. 

“Prvo smo trebali uraditi reviziju boraca, a mi ovim zakonom činimo diskriminaciju i dijelimo ih na općinske, kantonalne i malu grupu od tri posto boraca koje je FBiH uzela sebi. Zar ova zemlja i mi kao parlamentarci i Vlada FBiH ne treba cijeniti učešće maloljetnih boraca i porodice šehida i invalida”, poručila je Pirić. 

Upitala je i da li Parlament treba paraplegićare staviti u drugi red. 

Dodala je da je ovo protivustavan zakon i da krši zakon o budžetima. 

Sabahudin Ramić, predsjednik Koordinacije boračkih udruženja kazao je da ne vidi problem da i kantoni i općine preuzmu svoj udio za provođenje zakona.
Zamolio je zastupnike da se suzdrže od politike i da zakon o pravima boraca ugleda svjetlost dana. 

Zastupnik Irfan Čengić uložio je 10 amandmana i poručio da će podržati ovaj zakon samo zato što su ga podržali borci.

“Ovaj zakon nije ustavan jer diskriminiše određene kategorije i jer ima dosta nelogičnosti”, poručio je Čengić. 

Dodao je da "pripadnici agresorske vojske RS imaju borački dodatak, dok će ovim zakonom pripdnici Armije BiH i HVO-a ostati bez tog prava".

Po svemu sudeći, večini zastupnika rasprava o zakonu o pravima boraca nije bila interesantna, pa je sala Parlamenta FBiH na momente bila poprilično prazna, a raspravu vodilo 10 zastupnika. 

U tim trenucima u sali je bila otprilike trećina zastupnika.
 

#BiH