SARAJEVO, (Patria) – Centralna izborna komisija dobila je pozitivno mišljenje Ureda za reviziju institucija BiH nakon finansijske revizije institucija uz skretanje pažnje na uočene nedostatke.
U izvještaju koji je objavio Ured za reviziju institucija navodi se da je uvidom u dokumentaciju uočeno da je „uspostavljena praksa da se prijem robe vrši samo od strane jedne osobe (skladištara).“
„Navedeno upućuje na nedostatke sistema internih kontrola, posebno ukoliko imamo u vidu isporuku vrijednosno značajnije robe, jer je za cijeli proces zaduženo jedno lice, tj. od prijema robe, upravljanja nabavljenom robom do izdavanja iste“, navode iz Ureda.
Aplikacija biračkih odbora koju koristi CIK (implementirana 2010. godine) je zastarjela pa tako izvještaji o članovima biračkih odbora ne sadrže datum kreiranja izvještaja, a koji je vrlo bitan za praćenje i realizaciju poslovnih procesa koji se realizuju kroz navedenu aplikaciju. Postojeću aplikaciju za evidentiranje izrečenih kazni, kroz koju se vrši i praćenje naplate prihoda od novčanih kazni, potrebno je nadograditi, jer bi ista uz manju doradu bila dosta funkcionalnija i pouzdanija.
„Potrebno je obezbijediti da se na što jednostavniji način može vršiti generisanje podataka o izrečenim i naplaćenim, odnosno nenaplaćenim novčanim kaznama“, navodi se u izvještaju.
Također, Ured je procesom revizije utvrdio da je za dva člana Komisije mandat istekao u septembru 2018. godine, dok za tri člana ističe u novembru 2019. godine.
„Pored toga, funkciju člana komisije obavlja i lice koje je i prethodne godine ispunjavalo uslove za penzionisanje, jer ima navršenih 65 godina života i 40 godina radnog staža. Stav Komisije je da sticanje uslova za penzionisanje imenovanih lica ne znači prestanak mandata. Ukoliko stav Komisije uzmemo kao relevantan, u tom slučaju možemo zaključiti da postoji kolizija između Zakona o radu u institucijama BiH i propisa koji regulišu imenovanje lica na mandat u institucijama BiH“, navodi Ured za reviziju institucija BiH. Preporuka je da se pokrenu sve neophodne aktivnosti u vezi statusa članova Komisije.
Utvrđeno je da je CIK na osnovu izrečenih kazni prema Izbornom zakonu i Zakonu o finansiranju političkih stranaka naplatila 145.326 KM od 171.700 KM izrečenih kazni.
Ured za reviziju institucija naveo je da i dalje postoje nedostaci u sistemu upravljanja materijalom koji se nalazi u skladištu.
„Komisija je 2017. godine izvršila nabavku softvera za materijalno knjigovodstvo za stanje na skladištu, koji je djelimično dorađivan tokom 2018. godine, može se konstatiovati da isti i dalje ne omogućava evidentiranje povrata materijala u skladište, već se isti evidentira samo na povratnicama koje čuva skladištar“.
Komisija je dužna da uspostavi odgovarajuće interne kontrole upravljanja izbornim materijalom, s posebnim naglaskom na uspostavljanje kontrole nad upotrebom i čuvanjem papira za štampanje glasačkih listića, te da obezbijedi da se na najekonomičniji način raspolaže sa istim.