(Patria) - Povodom 24. obljetnice pogibije američkih diplomata Džozefa Kruzela, Roberta Frejzera, Samuela Nelsona Drua i francuskog vojnika Stefana Raula (Joseph Kruzel, Robert Freiser, Samuel Nelson Drew, Stephan Reault), koji su 19. avgusta 1995. godine tragično nastradali na Igmanu, Ministarstvo odbrane Bosne i Hercegovine i ove godine odat će počast i organizirati prigodnu ceremoniju. Ceremonija će se održati na lokalitetu spomen-obilježja na Igmanu u utorak, 20. avgusta 2019. godine, s početkom u 11.00 sati.
Na ceremoniju su pozvani članovi Predsjedništva BiH, Parlamentarne skupštine BiH, Vijeća ministara BiH, predstavnici Stožera NATO-a u BiH, EUFOR-a, predstavnici OSCE/OESS-a u BiH,
vojnodiplomatski zbor BiH, generalski zbor Oružanih snaga BiH, najviši predstavnici Zajedničkog stožera OS BiH, kao i predstavnici institucija vlasti i međunarodnih institucija u BiH.
Nakon ove tragedije 1995. na mjestu glavnog pregovarača SAD za Balkan, umjesto Roberta Frejžera imenovan je Kristofer Hil (Christopher Hill). Amerikanci su tada još žešće krenuli u diplomatsku ofanzivu za nalaženje mira u Bosni i Hercegovini.
Novi pregovarač Hill i Ričard Holbruk (Richard Holbrooke) natjerali su Slobodana Miloševića da odstrani paljanske srpske lidere iz pregovora.
Dok je Milošević čitao taj zahtjev, Holbruk u svojim memoarima „Završiti rat“ piše da je šapnuo Hillu: „Kad bi Bob Frejžer mogao ovo vidjeti. Kris mi je kasnije rekao da je upravo isto pomislio i u istom trenutku“.
Osmog septembra 1995. godine u Ženevi, dvadesetak dana nakon nesreće na Igmanu, na pregovorima su se našli svi ministri vanjskih poslova država uključenih u rat. I tada Holbruk piše o gotovo identičnom osjećaju: „Kada smo ušli u prostoriju i zatekli ministre vanjskih poslova Bosne, Hrvatske i Srbije, prvi put u toliko mjeseci, naša prva misao bila je da su voljni rukovati se i postići zajednički sporazum, koji nas, mada ograničen, vodi prema miru... Prva misao - svih nas - bila je: Da su samo Nelson, Džo i Bob mogli vidjeti ovaj dan.“
Bilo je jasno da Amerikanci neće dopustiti da sav trud i žrtve njihovih diplomata u Bosni budu uzaludne. Bilo je jasno i da će upravo zbog te tragedije do kraja dovesti mir u BiH.
Pokazalo se to još jednom, u jeku pregovora u Daytonu, u bazi Rajt Peterson (Wright Patterson), 12. novembra kada su porodice poginulih diplomata posjetile bazu i pregovarače. Ketrin Frejžer, Gejl Kruzel i Sandi Dru, supruge poginulih, stigle su sa šestero djece, koja su izgubila očeve, a onda se, svaka porodica pojedinačno susrela i porazgovarala sa tri predsjednika država Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije. Nakon Daytona govorilo se da su ih porodice molili za razum i mir.