SARAJEVO, (Patria) – Nakon što je Nastavno-naučno vijeće Medicinskog fakulteta uputilo zvaničan zahtjev Senatu Univerziteta u Sarajevu za smjenom rektora i Uprave, dva su moguća scenarija na narednoj sjednici Senata. Prvi je, s obzirom da zahtjev NNV-a nije podnesen u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju, a što su i sami naveli, da se takav zahtjev odbaci i uopšte ne stavi na dnevni red sjednice Senata.
Drugi je scenario da rektor UNSA-e zatraži izjašnjenje Senata o pristiglom zahtjevu koji će bez sumnje biti odbačen. Koji god da se od dva scenarija dogodi, smjena rektora Rifata Škrijelja nije izgledna. Postoji i treća mogućnost, a to je da do sjednice Senata koja bi trebala biti održana krajem ovog mjeseca bude dostavljen zahtjev za smjenu onako kako to propisuje Zakon o visokom obrazovanju. Dakle, da zahtjev uputi ministar u ime osnivača, sam osnivač, najmanje jedna trećina članova Upravnog odbora, najmanje jedna trećina članova Senata i najmanje tri vijeća organizacionih jedinica.
„O prijedlogu za prijevremeno razrješenje rukovodioca visokoškolske ustanove Senat odlučuje tajnim glasanjem i za donošenje odluke o razrješenju potrebna je natpolovična većina od ukupnog broja članova Senata sa pravom glasa“, navodi se u Zakonu.
U isto vrijeme Tužilaštvo KS aktivno radi na predmetu Medicinski fakultet, a nelegalna dekanesa Semra Čavaljuga prijavljena je za više krivičnih djela. Jednu prijavu je podnio profesor Ismet Gavrankapetanović jer Čavaljuga nikada nije izvršila sudsku presudu i vratila Gavrankapetanovića u nastavni proces. Osim što je odbila postupiti po rješenju Upravnog odbora UNSA, Čavaljuga se oglušila i o presudu Općinskog suda u Sarajevu.
Drugu krivičnu prijavu podnio je rektor Škrijelj i to za lažno predstavljanje, prekoračenje ovlasti i zloupotrebu položaja i pribavljanje protivpravne imovinske koristi sebi i većem broju lica sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu.
Budžetska inspekcija utvrdila je da je Čavaljuga, neovlašteno, postupajući u svojstvu dekana Medicinskog fakulteta tokom 2018. godine, a zatim i nakon Odluke o suspenziji, koju je donio rektor Univerziteta u Sarajevu, prekoračila ovlaštenja i zloupotrijebila položaj rukovodioca organizacione jedinice na način da je u 2018. godini potrošila više od milion maraka od odobrenog plana, bez saglasnosti Upravnog odbora Univerziteta u Sarajevu i suprotno odredbama Statuta. Također, Medicinski fakultet u Sarajevu nije izvršio uplatu sredstava u iznosu od 10% ukupno ostvarenih vanbudžetskih prihoda, a što predstavlja obavezu utvrđenu članom 10. stav (1) Pravilnika o ostvarivanju i raspolaganju vanbudžetskim prihodima Univerziteta u Sarajevu.
U Tužilaštvu KS do sada je ispitano više lica o prijavljenim nepravilnostima na Medicinskom fakultetu, a uskoro se očekuje i tužilačka odluka.
S obzirom da uskoro počinju i pripreme za štampanje i potpisivanje diploma upitna je validnost diploma na koje potpis stavi Semra Čavaljuga. Dodatno će se situacija zakomplicirati jer te diplome neće biti verifikovane potpisom i suhim žigom rektora Škrijelja jer Čavaljuga nije mogla biti izabrana ponovo za dekanesu nakon što je razriješena dužnosti.
Kako bi se izbjegla takva mogućnost, Nastavno-naučno vijeće Medicinskog fakulteta trebalo bi što prije imenovati v.d. dekana i rad fakulteta vratiti u zakonske okvire.