SARAJEVO, (Patria) - Prije prekida današnjeg suđenja (zbog dojave o postavljenoj bombi u zgradi pravosudnih institucija BiH) Sud BiH odbranama u slučaju Čemerno dostavio je izjašnjenje Tužilaštva BiH o prijedlogu advokata Lejle Čović i Ifeta Ferageta da se prekine postupak iz razloga što je Tužilaštvo najprije okončalo istragu i podiglo optužnicu vezano za napad na haubice što je legitiman vojni cilj, a tek sada sprovodi istragu vezano za ratni zločin protiv civilnog stanovništva zbog granatiranja civilnog stanovništva iz artiljerije sa Čemerna.
Tužilac Vladimir Simović protivi se prekidu postupka iako su odbrane na ovaj način dovedene u neravnopravan položaj u pogledu pristupa dokazima. Odbrane ističu da tužilac ovakvim postupkom najprije istražuje posljedice (napad na haubice), a tek onda uzroke (granatiranje civila iz predmetnih haubica). Inače, tek u izmijenjenoj optužnici tužilac je stavio da je napad na haubice od 10.6.1992. godine na Čemerno bio legitiman vojni cilj.
Sud BiH još nije donio odluku po prijedlogu odbrane o prekidu postupka, ali su advokati danas iznijeli da je tužilac u svom izjašnjenju napad radi neutralisanja haubica koje su granatirale civilne ciljeve okarakterisao kao „izvršeni ratni zločin“ čime je Tužilaštvo BiH zanegiralo temeljno pravo optuženih na pretpostavku nevinosti.
Advokati odbrana u ovom slučaju ističu da je optužnica za Čemerno preslikana iz slučajeva Atif Dudaković i drugi, te slučaja Ahmeta Sejdića, a rađene na istoj matrici gdje se prvo procesuiraju branioci BiH koji su napadali legitimne vojne ciljeve, a navodne istrage s durge strane su još u toku.
Dokaz tome su izvještaji OSCE-a kao i samo izjašnjenje tužioca.
Prije prekida suđenja svjedočio je Drago Đurić, vezista vojske RS-a koji je 48 sati prije napada na haubice presreo vezu i javio komandi. Pojasnio je da nisu znali da li će biti izvršen napad na topove na Čemernom ili Nišićima.
Kako je kazao, 24 sata kasnije su uspjeli dešifrirati drugi telegram, u kojem su saznali da su to topovi na Čemernu.
“To niko nije ozbiljno shvatio. Momak jedan je izašao gore i rekao Blagojeviću da će biti napad. Javljeno im je 9. juna navečer. Ujutro oko pola šest javljeno nam je sa Okruglice da je gore napad. Nas desetak je krenulo gore”, naveo je svjedok, dodavši da su se u Čemernu podijelili u dvije grupe, te da je jedna otišla prema Trifkovićima, dok je Đurić s drugom grupom bio blizu kuće Dragana Damjanovića.
Kako je kazao, u blizini kuće Damjanovića vidio je starijeg čovjeka kako leži u travi kao i da je preko puta stare kuće Damjanovića vidio pet do sedam leševa. Prema svjedoku, u Čemernu su bila četiri topa, od kojih dva oštećena.
Izjavio je da sam čin ubijanja nije vidio.
“Ja sam sjedio ispred kuće Damjanovića. U jednom trenutku otvaraju se vrata. Izlaze Dragan Damjanović, Blagojević, dvije žene i djevojka. Nakon dva sata su izašli iz kuće. Žena je rekla da su se sakrili ispod kreveta, a ova druga dvojica nisu ništa rekli, samo da su se borili”, kazao je Đurić.
Đurić je izjavio da nije vidio počinioce napada kada je došao u Čemerno i da niko na njih nije ispalio metak, niti su oni pucali. Na pitanje da li su haubice dejstvovale prije svjedok je odgovorio "pa naravno i logično da jesu".
Tužilaštvo BiH tereti bivše pripadnike Teritorijalne odbrane (TO) te aktivnog i rezervnog sastava policije – Džemala Hadžića, Teufika Turudića, Džemala Smolu, Senada, Harisa i Benjamina Sikiru, Enesa Duraka, Mirsada, Nusreta i Mirzeta Bešliju te Hamdiju Spahića i Nehrua Ganića – da su u junu 1992. godine učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu u selu Čemerno.
Nastavak suđenja bit će naknadno zakazan.