SARAJEVO, (Patria) - Jačanje mehanizama za zaštitu i promocilju prava nacionalnih manjina, prava LGBTI osoba i borba protiv govora mržnje se nalaze među važnim temama na kojima će Evropska unija i Vijeće Evrope u Bosni i Hercegovini u naredne tri godine raditi i podržavati. Ovo je najavljeno tokom uvodnog sastanka projekta “Promocija rezličitosti i jednakosti u Bosni i Hercegovni” koji se održao danas u zgradi Parlamentarne skupštine BiH.
Predstavnici relevantnih ministarstava na državnom, entitetskom, kantonalnom nivou, kao i iz Brčko Distrikta, zajedno sa predstavnicima/ama organizacija civilnog društva, savjetodavnim tijelima nacionalnih manjina, međunarodnim organizacijama i ostalim relevantim predstavicima vlasti, su se okupili kako bi saznali više o novoj inicijativi koja za cilj ima promociju anti-diskriminacije i zaštitu prava osjetljivih grupa.
Ambasador Drahoslav Štefanek, Šef ureda Vijeća Evrope u Sarajevu, naglasio je da je zaštita nacionalnih manjina, borba protiv diskriminacije LGBTI osoba i govora mržnje, visoko na dnevnom
redu Vijeća Evrope, kao neizostavni dio sistema zaštite i promocije ljudskih prava. „Evropska Unija i Vijeće Evrope će zajedno, sa svojim partnerima iz relevantinh institucija, raditi na ovim pitanjima u okviru novog projekta koji nas je danas ovdje sve okupio“, rekao je ambasador Štefanek.
Krassimir Nikolov, šef sekcije "Evropske integracije, politički, mediji i informacije" je rekao:
"Borba protiv diskriminacije i promocija inkluzije i integracija su među najvažnijim prioritetima EU, kako za zemlje iz regiona tako i šire. Vjerujemo da će ovaj projekat pomoći BIH da poboljša funkcionisanje svih mehanizama za zaštitu diskriminacije i njihov pristup ranjivim grupama, u skladu sa evropskim standardima i najboljom praksom ".
„Implementacija Projekta počinje u godini kada obilježavamo desetogodišnjicu usvajanja Zakona o zabrani diskriminacije Bosne i Hercegovine što predstavlja svojevrstan izazov za sagledavanje
dostignutog u primjeni navedenog zakona. Praksa, a posebno žalbe koje zaprimaju Ombudsmeni, pokazuje visok stepen slabosti i nedoumica vezanih za primjenu Zakona, posebno u slučajevima indirektne diskriminacije, naročito ukoliko se radi o ostvarivanju prava osoba koje pripadaju manjinskim grupama, te u slučajevima govora mržnje kada se sloboda izražavanja koristi kao opravdanje za verbalno povređivanje, istakla je Jasminka Džumhur, Obudsmenka za ljudska parava u Bosni i Hercegovini.
Projekat “Promocija različitosti i jednakosti u Bosni i Hercegovni” u vrijednosti od 650.000 eura, je finansiran od strane Evropske unije i Vijeća Evrope, a implementira se od strane Vijeća Evrope.
Projekat je dio Zajedničke inicijative “Horizontal Facility za zapadni Balkan i Turksu” sa ukupnim budžetom od 41 milona eura. Ovaj projekat se nadovezuje na projekat o jačanju zaštite nacionalnih manjina – Horizontal Facility I, a pritom uvodi dvije nove komponenete: prevencija i borba protiv diskriminacije na osnovu seksualne orjentacije i rodnog identiteta i borba protiv govora mržnje.