Članak

Izetbegović i KCUS bez ikakve kontrole, šta radi FUZIP?

Tako se već prepričava da su pojedini ljekari kažnjeni zbog dijagnostike pacijenata i to na način da su morali platiti troškove reagenasa.

Piše: Amra Varatanović

Prije nešto manje od tri mjeseca na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu stupila je na snagu odluka o vođenju „stroge evidencije urađenih procedura“ kada je riječ o CT pretragama i laboratorijskim nalazima odnosno dijagnostici kako bi se smanjili troškovi.

U odluci koja je Novinskoj agenciji Patria ranije pokazana na uvid navedeno je da će svaki ljekar koji je inicirao određenu dijagnostiku „morati na prvom stručnom sastanku obrazložiti šefu Klinike indikaciju zašto je to urađeno“.

Tako se već prepričava da su pojedini ljekari kažnjeni zbog dijagnostike pacijenata i to na način da su morali platiti troškove reagenasa.

Za ljekare je dijagnostika kao što su CT pretrage, MRI, CRP, troponin, D-dimer od ključne važnosti u preveniranju i otkrivanju zdravstvenih tegoba. Ljekari smatraju da će na ovaj način biti više grešaka u dijagnozama ukoliko nemaju mogućnost izvršiti dijagnostiku pacijenta, naročito kada je riječ o najmlađim pacijentima. 

Na ovakvu odluku KCUS-a izostala je bilo kakva reakcija struke, Ministarstva zdravstva KS, Federalnog ministarstva zdravstva. Čak je u istom periodu iako je odluka opasna po zdravlje pacijenata, generalna direktorica KCUS-a Sebija Izetbegović ponovo izabrana za direktoricu naredne četiri godine. Ključni čovjek za to je bio ministar Vjekoslv Mandić (HDZ BiH) koji se oglušio o rješenje Vlade KS kao najvećeg finansijera i suosnivača KCUS-a da se imenuju nova dva člana UO umjesto onih koje je Vlada smijenila. 

Prije dva mjeseca poslali smo i upit Federalnoj upravi za inspekcijske poslove na čijem je čelu Anis Ajdinović, blizak SDA, da li je izvršen inspekcijski nadzor na KCUS-u, ali odgovor nismo dobili. Također je nejasno kada je izvršen posljednji inspekcijski nadzor u najvećoj bolnici u BiH. Može se reći da KCUS radi bez ikakve kontrole, a UO je produžena ruka menadžmenta KCUS-a. Više nema niko ko institucionalno može reagirati na dešavanja u KCUS-u. Glasovi pojedinaca sve su tiši ili ih više nema. Barem ne u BiH. Nema reakcije ni na masovni odliv kadrova sa KCUS-a, a niko ne postavlja pitanje da li KCUS zaista funkcioniše u punom kapacitetu.

Više od četiri godine na snazi je i „probna“ odluka o zatvaranju KUM-a KCUS-a ponedjeljkom i petkom i upućivanje pacijenata u Opću bolnicu „Prim. dr. Abdulah Nakaš“. I dok je bivša ministrica zdravstva KS Zilha Ademaj (SBB) jasno navela tokom jedne press konferencije da ne postoji pisana odluka o ovoj praksi koju je uvela Izetbegović, ni ministrica Amela Sofić (DF) nije učinila ništa kako bi se ova odluka ili konačno odobrila ili ukinula.

Niko ne zna koliko je života izgubljeno zbog vozanja od bolnice do bolnice, jer teško povrijeđeni pacijenti najčešće završavaju na KCUS-u kao jedinoj bolnici za tercijarni nivo zdravstvene zaštite.

Nikada nije definisan ni put pacijenta na način da ljekari Hitne pomoći, ma koji da je dan u sedmici, na osnovu zatečenog stanja donose odluku gdje se pacijent treba zbrinuti. Izgleda da se ni ta odluka ne smije donijeti bez odobrenja Izetbegović.
 

#BiH #SebijaIzetbegović #KCUS #FUZIP