Piše: Amina Čorbo-Zećo
Šutnja oko činjenice da je rukovodstvu Obavještajno sigurnosne agencije BiH istekao mandat, uprkos što je imenovano i novo Vijeće ministara BiH, dokaz je da nema volje da se riješi ovaj gorući problem.
Generalnom direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH Osmanu Mehmedagiću, kojem je poništena diploma, a upitne su i druge koje posjeduje mandat je istekao 19. novembra 2019. godine, ali je on još uvijek na čelu OSA-e.
Poznato je da je Bakir Izetbegović, lider SDA u toku pregovora sa koalicijskim partnerima HDZ-om i SNSD-om tražio da se dvije pozicije ne diraju, to je ona od njegove supruge Sebije Izetbegović – direktorica KCUS-a i poziciju direktora OSA-e Osmana Mehmedagića.
Iako su iz SNSD-a najavljivali da neće podržati imenovanje Osmana Mehmedagića za direktora OSA-e BiH jer je ta agencija, kako je kazao, radila na destabilizaciji entiteta RS, to su pogazili i očito prešutno dali ovu funkciju SDA.
Dokaz je i šutnja Zorana Tegeltije (SNSD) kojeg smo još 25. decembra pitali šta će učiniti po ovom pitanju, jer je direktno po funkciji odgovoran za imenovanje direktora OSA-e. Odgovor do danas nismo dobili. Šute i u Predsjedništvu BiH, i njima je poslan isti dopis, ali odgovora nema.
Šute Fahrudin Radončić (SBB) i Željko Komšić (DF). Oni su partneri Izetbegovića i ostalih, ali su bili i najglasniji upućujući kritike na rad Mehmedagića, posebno se reakcija očekivala od Radončića, sadašnjeg ministra sigurnosti BiH. On je ranije kazao da će na ovu funkciju biti izabran najbolji kandidat.
Ali, kada će se to desiti još niko ne želi reći. Navodno je Izetbegović starom Vijeću ministara nametao da ovo imenovanje riješi prije odlaska, ali je u ladicu sve stavio Denis Zvizdić, bivši predsjedavajući Vijeća ministara BiH, koji u posljednje vrijeme nema dobre veze s Izetbegovićem.
Prema zakonu, ukoliko se u procesu izbora novog direktora ne postigne konsenzus, Mehmedagić ostaje direktor OSA-e.
Članom 25. Zakona o OSA-i propisano je:
„Generalnog direktora i zamjenika generalnog direktora imenuje i razrješava dužnosti Vijeće ministara, na prijedlog predsjedavajućeg i u konsultacijama sa članovima Predsjedništva, Izvršnog odbora i Sigurnosno-obavještajne komisije. Generalni direktor može predložiti predsjedavajućem da Vijeće ministara razriješi dužnosti zamjenika generalnog direktora. Imenovanje generalnog direktora i zamjenika generalnog direktora se vrši na osnovu pokazane profesionalnosti i iskustva stečenog na obavještajno-sigurnosnim poslovima i provođenju zakona, a ne na osnovu političke pripadnosti. Traženo iskustvo ne može biti isključivo stečeno na pozicijama do kojih se dolazi političkim imenovanjem“.
Članom 26. Zakona o OSA-i propisano je:
„Generalni direktor i zamjenik generalnog direktora se imenuju na mandat od četiri godine koji se može obnoviti jedanput. Generalni direktor i zamjenik generalnog direktora mogu prije isteka mandata biti razriješeni dužnosti ako to sami zatraže; ukoliko trajno izgube sposobnost za obavljanje svojih dužnosti; ukoliko ne provode odluke Vijeća ministara kojima se usmjerava rad Agencije; ukoliko ne rade u skladu s važećim zakonima ili propisima; ako ne provode mjere za nadzor nad radom Agencije; u slučaju da je protiv njih pokrenut krivični postupak zbog krivičnog djela zloupotrebe položaja ili otkrivanja državne, vojne ili službene tajne, ili ako je protiv njih izrečena pravosnažna kazna zatvora zbog počinjenog krivičnog djela koje ih čini nedostojnim obavljanja tih dužnosti“.
Osim toga, zakon kaže da se „generalni direktor i zamjenik generalnog direktora imenuju na mandat od četiri godine koji se može obnoviti jedanput“. A Mehmedagiću je istekao prvi četverogodišnji mandat.
Postavlja se pitanje legitimiteta ove funkcije. Radončić je taj koji se zaklinje u zakonitost i legalitet u radu, pa je nejasno kako onda ne traži rješavanje ovog problema. Ukoliko su SDA, HDZ i SNSD, te DF i SBB odlučili da treba ostati Mehmedagić na poziciji direktora OSA-e, onda to treba učiniti pod hitno, jer ovakva OSA ne ulijeva povjerenje da može zaštititi državu i građane ove zemlje, sve dok je na čelu rukovodstvo kojem je istekao mandat.