Članak

Vještaci saglasni: Dženan Memić je udaren tupim predmetom

Izricanje presude zakazano je za 13. januar u 14:15 sati.    

Piše: Amra Varatanović

Na Kantonalnom sudu u Sarajevu danas je održano posljednje ročište u ponovljenom postupku protiv Ljube i Bekrije Seferovića kojima se sudilo za saobraćajnu nesreću u slučaju smrti Dženana Memića. Na današnje ročište došao je tim vještaka Centra za vještačenje i procjenjivanje Zenit iz Banja Luke koji su danas prezentirali nove detalje kada je riječ o saobraćajnom i medicinskom vještačenju. 

Sudija Igor Todorović prvo je tražio od direktora Centra Zenit pojašnjenje o vještaku Ištvanu Bodola za kojeg Tužilaštvo KS tvrdi da je izradio nalaz koji je dobrim dijelom prekopiran od tima vještaka iz Banja Luke. Direktor Centra Zenit Dragan Savić pojasnio je da je Bodolo vještak iz Novog Sada, te da on jeste kontaktiran i da je dolazio u Sarajevo odnosno izlazio s njima na lice mjesta u Veliku aleju. Ali provjerom zakona utvrđeno je da on ne može biti angažiran kao vještak u ovom timu i on nije učestvovao u izradi ni prvog niti dopunskog nalaza. 

Na pitanje tužioca Seada Kreštalice da li je nalaz Bodola korišten za izradu nalaza, Savić je pojasnio da njegov nalaz Centar Zenit nije dobio niti je korišten. Advokat odbrane Rusmir Karkin kazao je da „pamflet koji se predstavlja kao nalaz“ nema ni datum ni mjesec već samo godinu. Pritom je navedena pogrešna funkcija predsjednika Sudskog vijeća Igora Todorovića što baca sumnju na cijeli dokument. 

Kreštalica je potvrdio da je Bodolo sam kontaktirao Tužilaštvo KS i poslao „svoj nalaz“ nakon čega je Tužilaštvo sačinilo službenu zabilješku i pokrenulo istragu. Svoj nalaz danas je iznio i medicinski vještak Vlado Marković koji je kazao da je koristio dokumentaciju s obdukcije Dženana Memića i nalaze sa KUM KCUS-a i Klinike za neurohirurgiju. Vještak Marković naveo je da je na osnovu pregledane dokumentacije zaključio da je Dženan Memić bio u stanju duboke moždane kome sa prijelomom sljepoočne kosti, prijelomom očne duplje lijeve strane. 

„Nakon smrti obavljena je obdukcija i taj nalaz je citiran u mom nalazu gdje su opisane povrede glave. Osnovna povreda koja je ključna na glavi je nanesena tupim predmetom. Manje oguljotine su nastale padom onesviještenog. Obducent je naveo povredu i ja sam prihvatio prvi nalaz koji je i najvjerodostojniji nalaz“, kazao je Marković. 

On je kazao i da je povreda na tjemenu Alise Mutap nanesena tupim predmetom. 

„Smatram da su povrede zadobijene na Dženanu Memić isključivo nanesene tupim predmetom uzimajući u obzir da se radi o pukotini moždane mase i da one nisu mogle nastati u sudaru vozila i pješaka“, kazao je Marković. 

Na pitanja sudije Todorovića o drugim povredama i da li se one mogu dovesti u vezu sa saobraćajnom nesrećom pri većoj brzini, vještak je kazao da bi sve povrede morale biti teže kao što je naprimjer prijelom kostiju, prijelom kuka, natkoljenice ili karlice.  Marković je isključio mogućnost da je oštećenje A stuba na kombiju T4 nastalo od udarca glave, a da bi se to uopšte dogodilo brzina vozila morala je biti veća od 100 km na sat. Marković je dodao da su slezena i jetra Dženana Memića bile netaknute. 

Kreštalicu je zanimalo zašto je vještak spomenuo pištolj koji je pronađen kod Dženana Memića s obzirom da je on vještak medicinske struke. Marković je rekao da bi u slučaju da je pješak udaren vozilo pištolj ispao na površinu ili tlo i da bi morao biti označen kao trag, a što se nije dogodilo. Kreštalica je u potpunosti prigovorio na nalaz vještaka. 

Na pitanje advokata Rusmira Karkina koliko je njegov nalaz tačan i precizan ako nije bio na licu mjesta, vještak je istakao da njemu ništa ne znači lice mjesta nekoliko godina kasnije i da se držao medicinske dokumentacije. 

Članovi Sudskog vijeća postavljali su pitanje vještaku, a on je isključio bilo kakvu mogućnost da je vozilo moglo izazvati povrede na Dženanu Memiću već da je povreda nastala zamahom i udarcem metalnom šipkom, kocem ili palicom. 

Na današnjem ročištu vještak mašinske struke Slaviša Stojnić izvršio je dopunu svog nalaza tako što je našao identičan tip vozila T4 i testirao stub pod presom odnosno izračunao kolika sila je potrebna da bi se on udubio.

„Izvršio sam pritisak pod presom i izračunom smo dobili da je to sila preračunata u kilograme iznosi 370. Ako je Dženanova težina bila 90 kg, a glava teži deseti dio težine oko nekih 9 kg da bi došlo do oštećenja vozilo se moralo kretati oko 113 km na sat“, kazao je Stojnić. 

Tužilac Kreštalica uputio je podnesak Sudu da se provede saslušanje Ištvana Bodola, da se radi novo saobraćajno vještačenje izvan BiH i da Tužilaštvo BiH dostavi dokaze do kojih su došli u istrazi. Nakon kratke pauze Sudsko vijeće je odbilo prijedlog Tužilaštva navodeći da će razlog odbijanja biti detaljno obrazložen u presudi. Tužilaštvo KS je u cijelosti ostalo pri svojoj ranijom završnoj riječi tražeći osuđujuću presudu za Seferoviće. 

Advokat Ifet Feraget, opunomoćnik porodice Memić kazao je da je nedopustivo da završnu riječ Tužilaštva KS čita tužilac koji nikada nije bio na ovom suđenju. On je predložio sudu da optužene oslobodi krivice za djelo za koje su optuženi. Naveo je da logika kaže da se nikada nije desio takav udes sa na vozilu imaju oštećenja, a na „povrijeđenom“ nema. 

„Ova energija koju Tužilaštvo troši da dokazuje nešto što se nije desilo umjesto onoga što jeste mi bismo davno bili u EU“, kazao je Feraget. Advokat Feraget napomenuo je Sudsko vijeće da je svoje mišljenje o povredama Dženana Memića iznio doktor Alija Čeljo koji ga je operisao, ali da ga Tužilaštvo KS nikada nije saslušalo. 

Muriz Memić, otac ubijenog mladića u emotivnom i teškom obraćanju Sudu kazao je da prolazi četiri godine patnje.

„Prvi put ste donijeli ispravnu odluku, nadam se da će tako biti i ovaj put. Volio bih da moja završne riječi budu dio presude jer će to čitati Vrhovni sud. Četiri godine se ovdje iznose neistine. Dodatno se ubijaju i moja Arijana i moja supruga i svi vi. Zna Kantonalno tužilaštvo ko mi je ubio sina. Ne možete me isprovocirati. Nećete me razboliti. Dalida Burzić mi je rekla: „Bilo je to naguravanje koje je eskaliralo nije on njega htio ubiti“. Ona je to meni rekla u kancelariji ne na ulici. Zdravko Knežević, glavni federalni tužilac koji je potvrdio da je sve uredu, nakon odlaska u penziju mi je poručio da ga je stid ali da se nije mogao boriti protiv mafije. Ja cijenim vas kao vijeće, Državno tužilaštvo čeka ovu presudu. Doći će i ovome kraj“, kazao je Memić.

Advokat Karkin u završnoj riječi pozvao je Sud da donese oslobađajuću presudu. 

„Nije proveden nijedan dokaz koji bi osporio ono što ja tvrdim. Svi dokaze tvrde da se nije desila saobraćajna nesreća. Moj posao je bio da demontiram optužnicu, odbrana je imala veliku potporu i pomoć porodice i advokata oštećenog. Tužilaštvo je pokušalo dokazati ono što se nije moglo dokazati“, kazao je Karkin. 

Izricanje presude zakazano je za 13. januar u 14:15 sati.    
 

#BiH