SARAJEVO, (Patria) - Jasno je koje su sada i koje su buduće obaveze prema Energetskoj zajednici. Potrebni su nam iskreni interes, ali i snaga da krenemo izdržljivim putem, istaknuo je na današnjoj tematskoj sjednici Predstavničkog doma FBiH zamjenik šefa Delegacije EU Khaldoun Sinno.
“BiH je u prošlosti imala visok stepen usklađenosti, ali sada zaostaje. Pokrenuto je više postupaka protiv BiH. Mislim ukupno devet. Ovo nije pogodno za imidž zemlje, za investicije i za BiH kao pouzdanog partnera. Mislim da svi zajedno trebate raditi na ovome. Mjere koje je potrebno preuzeti možda će zahtijevati izmjene zakona, prerestrukturiranje…”, poručio je Sinno.
Dodao je da će klimatska pitanja biti sve važnija u priči o energetskoj efikasnosti.
“Do 2023. ćemo imati nove klimatske planove, jedan takav će biti i za BiH. Ne radi se samo o ispunjavanju obaveza, nego da se osigura dobrobit za građane”, zaključio je Sinno.
Britanski ambasador u BiH Matt Field kazao je da je tokom njegovog višegodišnjeg boravka u BiH, shvatio da je ovo zemlja ogromnih prirodnih bogatstava, što je pogodno za razvoj industrije i obnovljive energije.
Napomenuo je da su uložili znatna sredstva u izradu prve energetske strategije.
“Bez obzira na mnoge potencijale, Termoelektrane i dalje proizvode oko 60 posto električne energije, dok većina zemalja to smanjuje. Vašem energetskom sektoru su hitno potrebne investicije, potrebne su tri milijarde kako bi izgradili konkurentan sektor. Potrebna je i reforma energetskog sektora”, poručio je Field.
Janez Kopač, direktor Sekretarijata Energetske zajednice kazao je da je EZ predsoblje Evropske unije. Kazao je da je Bosna i Hercegovina pristupanjem Energetskoj zajednici preuzela određene obaveze.
Kopač dodaje da Bosna i Hercegovina ima devet tužbi zbog kršenja pravila i da je u regionu jedino gora Srbija.
Istakao je da se zakonska rješenja moraju uskladiti.
“DERK mora imati neke nadležnosti, kojih sada nema. Dodatni problem je što FBiH nema nikakav zakon o gasu, dok je RS nedavno donijela jedan prilično kvalitetan zakon. RS skoro nema gasnog sektora i ima zakon, a FBiH koja ima mnogo razvijeniji gasni sektor nema zakon. To je problem i za potrošače gasa u FBiH”, poručio je Kopač.
Dodaje da samo Švedska i Dansk imaju više cijene gasa za industriju od BiH.
Ponovio je mišljenje Energetske zajednice da je garancija FBiH za Blok 7 kršenje pravila o državnoj pomoći, jer je dozvoljena državna pomoć do 80 posto, a FBiH je dala državnu pomoć od 100 posto.
Kopač se osvrnuo i na subvencioniranje cijena gasa od strane KS i kazao da je i to kršenje pravila.
“Cijena gasa je među najvećim u Evropi jer nema konkurencije”, dodao je direktor Sekretarijata Evropske zajednice.