SARAJEVO, (Patria) - Roditelji djevojčice Nadin Smajlović koja tri mjeseca nema adekvatnu terapiju na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu, reagirali su na navode doktora Ede Hasanbegovića, direktora Discipline za zdravlje djeteta KCUS-a da konzilij odlučuje o izmještanju bolesne osobe na liječenje u drugu državu.
Otac djevojčice Denis Smajlović kaže za Novinsku agenciju Patria da je u slučaju njegove kćerke doktor Hasanbegović rekao kako je Federalni zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja nadležan za upućivanje na liječenje izvan BiH.
Takva tvrdnja nije tačna s obzirom da u Pravilniku o uvjetima i postupku upućivanja osiguranih lica na liječenje u inostranstvo jasno piše da „se postupak upućivanja bolesne osobe na liječenje u drugu državu izričito pokreće na osnovu prijedloga kliničke zdravstvene ustanove u FBiH u kojoj se pacijent liječi“.
Nakon toga zahtjev se upućuje Stručnoj komisiji koja se sastoji od medicinskih stručnjaka, specijalista i subspecijalista za oboljenja, koji donose konačnu odluku.
Slučaj djevojčice Nadin kojoj KCUS nije mogao pružiti adekvatnu terapiju jer nije imao potrebne lijekove dobit će i svoj sudski epilog s obzirom da su roditelji uputili krivičnu prijavu zbog odbijanja liječenja djevojčice.
Generalna direktorica KCUS-a Sebija Izetbegović javno je u krugu KCUS-a na protestima koji su održani nakon incidenta Denisa Smajlovića i doktora Hasanbegovića kazala da „niko neće da liječi tu djevojčicu takvih roditelja“. Dodala je da KCUS može pružiti terapiju djevojčici ali da nema lijekova koje nabavlja Federalni zavod. Pojednostavljeno rečeno, djevojčica u tom trenutku nije zavisila od ljekara već od lijekova.
Postavlja se pitanje zašto KCUS u ovom slučaju nije postupio u skladu sa Hipokratovom zakletvom da spasi dječiji život i preporučio izmještanje djevojčice u Tursku ako su svjesni da nemaju adekvatnu terapiju. Umjesto toga, roditelji su bili prinuđeni na vlastitu odgovornost odvesti dijete u Tursku kako bi primilo potrebnu terapiju.
KCUS je otišao i korak dalje te je za nekoliko dana putem saopćenja za javnost otkrio sve dijagnoze koje djevojčica ima. Nakon takvog čina i narušavanja svih ljudskih, u ovom slučaju dječijih prava, izostala je bilo kakva zvanična reakcija.
Hasanbegović tvrdi da se u slučajevima kada je potreban nastavak liječenja u inostranstvu o tome treba očitovati stručni konzilij, koji se formira na nivou kliničkog centra.
„Djecu liječim 15 godina i mogu sa sigurnošću tvrditi da ni u jednom trenutku nije postojala nikakva barijera da se ono izmjesti u drugu državu ako mu se ne može omogućiti dalje liječenje u BiH“, kazao je Hasanbegović za Faktor.