Članak

Tegeltija uvukao VSTV u političke igre Milorada Dodika

Pravni stručnjaci smatraju da je Tegeltijina izjava štetna, te da se on ni na koji način ne može i ne smije voditi odlukama izvršne i zakonodavne vlasti Republike Srpske.

Piše: Amra Vrabac


Izjava Milana Tegeltije, predsjednika Visokog sudskog i tužilačkog vijeća da će on i članovi VSTV-a iz RS-a poštivati odluku vlasti u RS-u o blokadi institucija nakon odluke Ustavnog suda BiH, naišla je na osudu tek nekoliko advokata i jedne do dvije političke stranke. Iz međunarodne zajednice nije bilo reakcije. 

U njegovu odbranu stao je Milorad Dodik. Da ima imalo pravde u pravosudnim institucijama Tegeltija bi se suočio sa kritikama svih članova Vijeća, ali i cijelom pravosudnom zajednicom u BiH. Čelni čovjek pravosuđa, institucije koja diktira sva imenovanja u sudovima i tužilaštvima indirektno je poručio da ni on ne poštuje odluke Ustavnog suda BiH. Takav čovjek ne može ostati na čelu VSTV-a. Tegeltija je pokazao i da ne poštuje Zakon o VSTV-u koji izričito propisuje da „članovi Vijeća i njegovih komisija, kao ni osoblje Vijeća ne smiju obavljati funkciju niti bilo kakvu dužnost u političkoj partiji, kao ni u udruženjima ili fondacijama povezanim sa političkim partijama. Ove osobe dužne su suzdržati se i od sudjelovanja u aktivnostima političkih partija“.

U nadležnostima Vijeća nabrojano je 30 obaveza koje imaju predsjednik, potpredsjednici i članovi Vijeća, ali nigdje se ne navodi “nepoštivanje odluka Ustavnog suda BiH” i pokoravanje političkim odlukama. 
Zakon propisuje i da su članovi Vijeća nezavisni i nepristrasni u obavljanju svojih dužnosti. Sve ovo je pogazio Tegeltija pristajući na ucjene i ultimatuma Dodika i RS-a nakon odluke Ustavnog suda BiH. 

Advokat Ifet Feraget smatra da ovakve izjave Milana Tegeltije pokazuju da on „ima opasne namjere da dovede u pitanje nezavisnost i samostalnost VSTV-a, kao državnog organa”.

"Prema Ustavu BiH Bosna i Hercegovina je demokratska država koja funkcioniše u skladu sa zakonom i na osnovu slobodnih i demokratskih izbora. Ako je tako onda ne bi trebalo biti sporno da država BiH mora zaštititi svoj ustavni poredak i bezbjednost, u čemu ima i podršku međunarodne zajednice. U krivičnopravnom smislu zaštita države podrazumijeva zaštitu njenog ustavnog poretka, kao i funkcionisanja najviših institucija države. Ustavu BiH je nadređena Evropska konvencija o ljudskim pravima i osnovnim slobodama koja zabranjuje svaku zloupotrebu prava. Nikome se ne osporava pravo na slobodu izražavanja i slobodu mišljenja, kao i s tim povezano pravo na političko opredjeljenje, ali isto tako mora se stati ukraj zloupotrebi prava, ili, što bi se reklo, traženju razloga za činjenje zla. Politički sukobi u BiH već odavno rastaču njeno tkivo, bez bilo kakvih naznaka da će država ili međunarodna zajednica zaustaviti ovakve napade" pojašnjava Feraget.

Prema članu 3. stav 1. Zakona o VSTV-u VSTV funkcioniše kao nezavisni i samostalni organ i ima zadatak da osigura nezavisno, nepristrasno i profesionalno pravosuđe, kako je propisano u članu 17. ovog zakona.

Feraget smatra da je bilo sasvim logično i pravno utemeljeno da Milan Tegeltija ignoriše najave političara Milorada Dodika o blokadi državnih institucija, odnosno o “upravljanju radom VSTV-a”, a sve drugo može se posmatrati kao vid pripremne radnje za krivično djelo kojim se ugrožavaju Ustavom zaštićene vrijednosti.

Pravni stručnjaci smatraju da je Tegeltijina izjava štetna, te da se on ni na koji način ne može i ne smije voditi odlukama izvršne i zakonodavne vlasti Republike Srpske.

#BiH