Članak

Tegeltija - sinonim za politizirano pravosuđe: Politika i dalje stopira rad Istražne komisije

Zapravo, Tegeltija, je među prvima komentirao formiranje Istražne komisije PSBiH koja će se baviti ispitivanjem stanja u pravosudnim institucijama

A. Čorbo-Zećo


Predstavnički dom PSBiH na prijedlog zastupnika Damira Arnauta još 26. juna 2019. formirao je Istražnu komisiju koja je uspostavljena sa zadatkom da istraži stanje u pravosuđu. Ali, zbog političkih previranja ova komisija nikad nije zasjedala.

Danas osam mjeseci kasnije evidentno je da je ova komisija imala pune ruke posla, i da danas ne bismo možda imali i dalje silne probleme, da se institucionalno krenulo u rješavanje istih.

Ali, Milan Tegeltija, predsjednik VSTV-a, zbog koga je komisija prvenstveno i osnovana nastavio je po starom. 

On je potpuni dokaz da je pravosuđe u BiH politizirano. Tegeltija je tako kada je bio odnos prema Parlamentarnoj skupštini BiH, odnosno Predstavničkom domu u trenutku kad se raspravljalo o Izvještaju o radu VSTV-a rekao da je VSTV nezavisna institucija, da oni ne moraju nikome polagati račune, pa ni Predstavničkom domu, to je bio razlog da on ne dođe na sjednicu. Sada potpuno drugačija izjava gdje je on izjavio da će poštovati odluke NSRS-a pošto je on predstavnik RS-a u državnoj instituciji VSTV. 

Tema za razgovor nikada više, ali Marin Vukoja (HDZ), sekretar PD PSBiH jednostavno nije ispunio svoju obavezu iz Poslovnika koji nalaže da "Prvu sjednicu komisije saziva sekretar Doma".  
Istražna komisija osnovana je s ciljem napretka naše zemlje ka članstvu u Evropskoj uniji, ali političarima očito nije stalo da se stvari konačno u pravosuđu riješe. 

Poseban problem sada predstavlja i činjenica da izabrani predstavnici iz RS-a po odluci NSRS-a neće učestvovati u odlučivanju, ali sudeći po izjavi Branislava Borenovića (PDP) jednog od člana komisije ni to nije prepreka za sazivanje Istražne komisije.

„Više od pola godine Kolegijum doma, koji čine Nebojša Radmanović (SNSD), Denis Zvizdić (SDA) i Borjana Krišto (HDZ) izbjegavaju da završe imenovanje i konstituisanje Komisije na prijedloge stranaka koji su davno njima upućeni. Znate da smo mnogo puta pitali šta se dešava? Njih trebate pitati za te detalje. Vezano za učešće, članovi iz RS učestvuju u radu, osim u odlučivanju, svih komisija pa i ove kad bude počela sa radom“, kazao je Borenović.

Jasno je svima da sadašnje pravosudno rukovodstvo ne može biti nosioc promjena i reformi. Opterećeni su ličnim aferama i mnogima je ostalo nejasno npr. kako je Milan Tegeltija, predsjednik VSTV-a iz afere Potkivanje izašao neokrznut! Šta više, progoni se žrtva afere.  

Zapravo, Tegeltija, je među prvima komentirao formiranje Istražne komisije PSBiH koja će se baviti ispitivanjem stanja u pravosudnim institucijama. Prema riječima Tegeltije, niko ne spori partnerske odnose s izvršnom i zakonodavnom vlašću, ali...

„Mi nemamo nikakvu dilemu da razgovaramo s Parlamentom. Ali ova istražna komisija je zaista neprihvatljiva. Ona je grubo miješanje u rad pravosuđa. Moraju postojati granice. Kakvo je partnerstvo kada razgovarate o pravosuđu, a niko vas ne pozove. Mi moramo ukazati na devijacije koje povređuju pravosudni sistem. Moramo poslati poruku svima kako da se postavimo u ovakvoj situaciji“, rekao je tada Tegeltija. 

Danas zabrinjava šutnja ostalih članova VSTV-a. koji bi morali reagirati na izjave Tegeltije i braniti instituciju u kojoj rade.

#BiH #BranislavBorenović #MilanTegeltija