(Patria) – Najveći svjetski proizvođači pesticida godišnje zarade milijarde dolara na hemijskim sredstvima koja predstavljaju visoki rizik za ljudsko zdravlje i okoliš.
Rezultati nedavno objavljenih istraživanja pokazali su da se visoko štetni pesticidi (tzv. HHPs) više prodaju u siromašnim državama – u Indiji se proda 59% pesticida što je znatno više od 11% od ukupne prodaje u Velikoj Britaniji.
Pet kompanija dominira tržištem pesticida – Bayer, BASF, Syngenta, FMC i Corteva. Samo u 2018. godini ovih pet kompanija prodalo je količine visoko štetnih pesticida u iznosu od 4,8 milijardi dolara, što čini 36% od njihovog ukupnog godišnjeg prihoda. Iz Bayera su pokušali demantirati rezultate istraživanja, ali pritom nisu ponudili 'tačnu' informaciju, piše britanski Guardian.
Analiza neovisnog monitoring tijela 'Unearthed and Public Eye' pokazuje da četvrtina prodatih proizvoda sadrži pesticide koji predstavljaju zdravstveni rizik, te se smatraju kancerogenim, dok je 10% toksično za pčele. 4% prodatih proizvoda sadrži hemikalije koje su akutno toksične za ljude. Guardian dalje piše da je oko 200.000 samoubistava svake godine izvršeno trovanjem pesticidima, a gotovo svi slučajevi su zabilježeni u zemljama u razvoju.
Pet najvećih proizvođača u bogatim zemljama godišnje prodaju 27% visoko štetnih pesticida, 45% u zemljama sa niskim i srednjim prihodom, a samo u Južnoj Africi oko 65%.
Globalna studija upravljanja pesticidima iz 2018. godine u kojoj su učestvovale Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i UN FAO (UN Organizacija za hranu i poljoprivredu) ukazuje na 'različite kritične defekte' kod zemalja koje bi trebale pooštriti pravila i zakone kako bi 'minimizirale štetne efekte na ljude i okolinu'.
Baskut Tuncak, specijalni izvjestitelj UN-a za štetne supstance i ljudska prava tvrdi da je 'neumjesno da kompanije ostvaruju takav prihod na današnjem vremenu od visoko štetnih pesticida'. On je podvukao da je 'dalje korištenje ovih proizvoda neodrživo i uzrokuje višestruka kršenja ljudskih prava u cijelom svijetu'.