Piše: Rasim Belko
Ured Ministarstva civilnih poslova ima informaciju o prisustvu dva državna službenika ovog Ministarstva na sastanku kojeg je organizirao član Predsjedništva BiH Milorad Dodik u Istočnom Sarajevu, kaže se u odgovoru Ministarstva na upit Agencije Patria o prisustvu, prije svega, sekretara Biljane Čamur Veselinović.
“Sastanku su prisustvovali uz sugestiju i suglasnost predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH (Zoran Tegeltija, op. a.) te je time svaka dvojba o njihovom izostanku s posla otklonjena i ne treba biti predmet javnih polemika”, dodaje se u odgovoru.
Zanimljivo je to što u Ministarstvu smatraju da izostanak s posla uz Tegeltijin blagoslov ne predstavlja problem. Po onoj nadrealističnoj “ko je rek’o, Zoka rek’o”, Ministarstvo civilnih poslova poručuje kako je dovoljna činjenica da je Tegeltija sugerisao odlazak na politički skup i da tu nema dvojbe da su sekretar Čamur Veselinović i još jedna osoba odsustvovali s posla.
Jer kad Zoran kaže, makar i protuzakonito, ima da se poštuje.
A Zakon o državnoj službi, koji tretira sekretara ministarstva kaže: “Državni službenik izvršava zadatke predviđene opisom radnog mjesta i primjenjuje i osigurava poštivanje ustavno-pravnog poretka i zakona u Bosni i Hercegovini.
2. Ukoliko državni službenik primi naredbu za koju se pretpostavlja da je nezakonita, postupa na sljedeći način: a) skreće pažnju izdavaocu naredbe na njenu nezakonitost; b) ako izdavalac naredbe ponovi naredbu, državni službenik će zatražiti pismenu potvrdu u kojoj se navodi identitet izdavaoca naredbe i precizan sadržaj naredbe; c) ako je naredba potvrđena, državni službenik obavještava o naredbi neposredno nadređenog izdavaocu naredbe i prinuđen je da je izvrši, osim ako naredba ne predstavlja krivično djelo. U tom slučaju, državni službenik odbija da je izvrši i prijavljuje slučaj nadležnom organu”.
Možda bi se Čamur Veselinović i pobunila na protuzakonitu sugestiju prvog čovjeka Vijeća ministara BiH, ali svjesna je da je politika postavlja i da su ta postavljanja najčešće također suprotna zakonu.
Ured Ministarstva civilnih poslova na kraju odgovora kaže: “O preferencijama sastanka, pa tako niti o ‘ciljevima’ kao i osobnim političkim, niti bilo kojim drugim, preferencijama uposlenika Ministarstvo nije niti može biti nadležno da ocjenjuje niti procjenjuje. Sastanak u Istočnom Sarajevu nema, niti može imati bilo kakve, implikacije na rad državnih službenika te je time svaka dvojba o disciplinskom postupku protiv navedenih uposlenika riješena i ne može biti razlogom pokretanja postupka protiv njih”.
Ili su neupućeni ili nas zamajavaju.
Zakon o državnim službenicima je i u ovom slučaju potpuno jasan.
Član 16., tačka 1 alineja e jasno precizira da državni službenik ne može biti član upravnih i drugih odbora političkih stranaka i ne smije slijediti instrukcije političkih stranaka.
Zakon članom 63a, u tački 5. precizira i da će “novčanom kaznom u iznosu od 2.000 do 5.000 KM kazniti za prekršaj državni službenik koji je član upravnih i drugih odbora političke stranke ili ako slijedi instrukcije političkih stranaka”.
A skup u Istočnom Sarajevu, pod vodstvom Milorada Dodika bio je politički, ali i direktno usmjeren protiv Ustavnog suda BiH, samim tim i države od koje visoke i nezaslužene plate primaju ministrica Ankica Gudeljević, sekretar Ministarstva Biljana Čamur Veselinović, ali i ostali uhljebi u ovom i drugim ministarstava.
Zato bi neko, od velikog broja zaposlenih u institucijama države, a koji se udaraju patriotizmom, morao potegnuti pitanje odgovornosti državnih službenika koji odlaze na političke skupove usmjerene protiv države, ali i njihovih nadređenih.
Jer i ministrica Gudeljević, ali i njen Ured morali bi znati da princip “Zoka rek’o” može da vrijedi u SNSD ili HDZ, ali da se državni službenici moraju ponašati u skladu sa Zakonom.