Privrednici iz Federacije Bosne i Hercegovine formirali su Krizni štab koji će aktivno učestvovati u donošenju mjera koje imaju za cilj ublažiti posljedice pandemije koronavirusa u svijetu. Krizni štab je zatražio hitan sastanak s Vladom Federacije BiH na kojem će biti predstavljeni prijedlozi privrednika, što podrazumijeva da se privrednici aktivno uključe u postojeći Krizni štab FBiH, kao i budući krizni štab koji poslodavci zahtijevaju da se formira na državnom nivou.
"Naš prevashodni cilj jeste sačuvati zdravlje naših uposlenika, a odmah nakon toga radna mjesta. Zato ćemo učiniti sve da bismo spriječili otpuštanje radnika, ali privrednici to ne mogu uraditi sami i tu očekujemo pomoć vlasti. Tražimo da se formira Kompenzacioni fond na nivou FBiH od sredstava budžeta, sredstava Svjetske banke, MMF-a itd. Iz Kompenzacionog fonda bi trebala biti osigurana sredstva za uplate, kako direktnih tako i indirektnih poreza.
Također, od Vlade FBiH tražimo da stavi moratorij na plaćanje kredita i obaveza prema radnicima od kompanija, a da taj dio obaveza preuzme Kompenzacioni fond. Zahtijevamo i da se bankama postavi moratorij za naplatu rata kredita kako kompanijama tako i radnicima. Od Ministarstva saobraćaja i komunikacija BiH tražimo da kroz redovnu komunikaciju s nadležnim institucijama drugih država osiguraju neometan robni transport", kazao je predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović.
Privrednici su tražili da posljedice krize izazvane pandemijom koronavirusa podjednako snose kompanije iz javnog i realnog sektora.
- Ono što je neophodno za provođenje ovih prijedloga je proglašavanje vanrednog stanja, jer postoje svi elementi za donošenje takve odluke. Osim što vanredno stanje omogućava provođenje predloženih zaključaka, kompanije bi mogle zaštititi svoje interese u ugovorima, u smislu da ne moraju plaćati penale za neispunjavanje obaveza, upravo zbog vanredne situacije - istaknuo je predsjednik Privredne komore FBiH Mirsad Jašarspahić.
Istaknuto je da kompanije u Bosni i Hercegovini već duži vremenski period osjećaju posljedice pandemije od otkazivanja turističkih aranžmana, problema s nabavkom robe i repromaterijala, a situacija je kulminirala u posljednjih 15 dana sa eskalacijom pandemije u regionu i Evropi.
"Krizni štabovi moraju funkcionirati, a poslodavci moraju biti sastavni dio Kriznog štab" kazao je predsjednik Grupacije metalske i elektroindustrije pri PKFBiH Kasim Kotorić.
Bh. kompanije imaju problem s realizacijom dogovorenih ugovora vezanih za izvoz proizvoda jer je Srbija u potpunosti zatvorila granice, dok se u narednih dan-dva očekuje da to uradi i Hrvatska. Turističko-ugostiteljska djelatnost je naročito pogođena, jer je postotak otkazivanja hotelskih aranžmana iznad 90 posto. Otkazuju se realizacija ranije najavljenih i dogovorenih projekata.