SARAJEVO, (Patria) - Federacija Bosne i Hercegovine još uvijek čeka novi Zakon o stečaju. Na sjednici Zastupničkog doma FBiH, održanoj sredinom februara, nakon burne rasprave prijedlog zakona ponovo nije usvojen. Među razlozima neusvajanja navode se dužina trajanja stečajnog postupka i broj postupaka koji može voditi jedan stečajni upravnik.
Za to vrijeme, Republika Srpska bilježi pozitivne rezultate u rješavanju stečajnih problema primjenjujući novi Zakon o stečaju. Od 2016 godine, kada je usvojen novi zakon, do danas riješeno je 260 predmeta čime je broj zaključenih predmeta povećan za 186%. Trajanje stečajnog postupka skraćeno je sa 59 na 16 mjeseci za kompanije sa imovinom, a na 12 mjeseci za ostala kompanije. Tokom nepune četiri godine primjene novog Zakona o stečaju, unovčenje imovine povećano je za 13% i iznosi čak 61%.
Najznačajnijim rezultatom stečajne reforme ipak se smatra restrukturiranje čiji je cilj spašavanje kompanija i radnih mjesta. U Republici Srpskoj od 2016. godine do danas restrukturirano je 6 kompanija tokom čega je spašeno preko 600 radnih mjesta.
Zašto Federacija BiH odugovlači sa usvajanjem prijedloga novog zakonskog rješenja čiji je tekst harmoniziran sa usvojenim Zakonom o stečaju u Republici Srpskoj i Brčko Distriktu? Kakve olakšice bi novi Zakon donio radnicima i kompanijama koje ulaze u proces stečaja u Federaciji BiH?
„Novim zakonom o stečaju znatno bi se ubrzao proces što vidimo na primjerima iz Republike Srpske“ mišljenja je Hakija Zajmović, stečajni sudija i predsjednik Udruženja sudija Federacije BiH. „Nama u Federaciji BiH pod hitno treba novi Zakon o stečaju kako bi ubrzali rad, restrukturirali kompanije gdje je to moguće i sačuvali radna mjesta tamo gdje to uslovi dozvoljavaju. Takođe novi zakon maksimalno će štititi prava radnika, jer izmjene propisuju da se u viši isplatni red svrstavaju sva potraživanja radnika proizašla iz radnog odnosa u ukupnom bruto iznosu“ zaključio je Zajmović.
Novi Zakon o stečaju u FBiH maksimalno će zaštititi prava radnika, urediti predstečajne i stečajne postupke, omogućiti reorganizaciju stečajnog dužnika, urediti međunarodni stečaj i doprinijeti kreiranju pozitivne investicijske klime.