SARAJEVO, (Patria) - Rad hotelijerskog i generalno ugostiteljskog sektora u Bosni i Hercegovini trenutno je na nula posto.
Iz Udruženja hotelijera i restoratera u razgovoru za agenciju Patria kažu da su svjesni situacije.
“Zbog naredbi koje su jutros u 6 sati stupile na snagu zatvoreni su ne samo hoteli, nego i drugi ugostiteljski objekti. Zdravlje je najpreče i u potpunosti razumijemo odluku. Nadamo se da će se tako koronavirus suzbiti i zaustaviti”, kaže za Patriju Amir Hadžić, predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera BiH.
Hadžić poručuje da nema mjesta panici i apeluje da se tako pristupa svim problemima.
“Treba prvo prevazići ovu situaciju, a onda vidjeti šta i kako dalje”, smatra naš sagovornik.
Na pitanje šta kada koronavirus bude zaustavljen, odgovara da će trebati prevazići situaciju izazvanu virusom i iznaći rješenja da se ugostiteljski sektor vrati na noge.
“Nakon što sve ovo prođe, a nadamo se da će proći brzo, trebat će sačuvati radna mjesta u ugostiteljstvu, ali i pomoći poslodavcima da ne ostanu na ledu”, poručuje Hadžić.
Hadžić pretpostavlja da će poslije prestanka stanja prirodne nesreće u FBiH i vanrednog stanja u RS trebati najmanje dva do tri mjeseca da ljudi počnu putovati u BiH.
“Moje je mišljenje da će trebati najmanje dvije do tri godine da se stvari vrate na ono stanje prije epidemije. Treba uvjeriti goste da u hotelima i na našem području više nema koronavirusa. Bit će to težak posao, ali ne treba paničiti”, ističe predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera BiH.
Napominje da je turizam luksuz i da se turisti ne žele izlagati riziku.
“Kada negdje putujete želite vidjeti nešto novo, uživati, a ne izlagati se riziku”, dodaje Hadžić.
Podsjeća da je ugostiteljski sektor proteklih godina imao stabilan rast od 18 do 20 posto, te da će trebati uložiti veliki napor da se vrati na taj nivo.