(Patria) – Velika Britanija neće tražiti produžetak prelaznog perioda za pregovore sa EU o odnosima nakon Brexita, saopćio je glavni pregovarač EU Michel Barnier koji se nalazi u kućnoj izolaciji jer je zaražen korona virusom.
Iz zvaničnog Londona su u saopćenju poželjeli Barnieru 'brz oporavak', ali su također potvrdili namjeru da do kraja godine zaključe razgovore o budućim odnosima – neovisno o pandemiji korona virusa.
Samo dan nakon što je objavljeno da je Barnier zaražen, britanski mediji su objavili da je zaražen i njegov britanski kolega, glavni pregovarač za post Brexit David Frost. On pokazuje blage simptome zaraze i nalazi se u kućnoj izolaciji.
Izvor iz britanske vlade potvrdio je za Euronews da ostaju pri namjeri da napuste pregovore ako osjete da nije postignut dovoljan napredak do juna.
- Iako nismo definirali šta znači 'dovoljan napredak'... ako nismo u stanju postići napredak koji smatramo da trebamo ostvariti, kako ćemo onda postići bilo šta u kompleksnijim područjima, komentirao je ovaj izvor.
Već je odlučeno da će sastanke zamijeniti video konferencije, a Britanci će vjerovatno predložiti i drugačiju strukturu pregovora prilagođenu vanrednoj situaciji koja podrazumijeva kraće sastanke i adekvatnija tehnička rješenja.
- Nećemo produžavati prelazni period, naglašeno je u saopćenju britanske vlade. 'Propustili smo samo nekoliko sati pregovora', komentira isti izvor iz britanske vlade.
Nasuprot tome, izvor iz pregovaračkog tima EU smatra da njegova strana nije uvjerena u praktičnost vođenja složenih pregovora usred globalne krize putem video konferencije: 'Vidjećemo šta će se dešavati, ali mislim da će morati produžiti.'
Strane ostaju duboko podijeljene u pogledu vizije budućnosti odnosa nakon Brexita i mala je šansa da će premostiti različitosti stavova; primjerice, EU insistira na općem sporazumu koji uključuje pristup tržištu, dok Velika Britanija želi da budući odnos uključi Sporazum o slobodnoj trgovini sa aneksima koji tretiraju oblasti avijacije, ribolova i nuklearnog programa.
Ribolov je također jedna od spornih tačaka – Britanija insistira na zasebnom odlučivanju o tom pitanju, dok će pitanje pristupa za EU biti iznova pregovarano svake godine.