Članak

Kome se žuri da mijenja Zakon o prijavljivanju i provjeri podataka o imovini javnih funkcionera

Ovaj zahtjev bio je ponuđen na potpis i načelniku općine Stari Grad Ibrahimu Hadžibajriću koji je odbio potpisati.

SARAJEVO, (Patria) – Četiri sarajevska načelnika Nedžad Ajnadžić (Centar), Nedžad Koldžo (Novo Sarajevo), Senaid Memić (Ilidža), Semir Efendić (Novi Grad) i gradonačelnik Sarajeva Abdulah Skaka podnijeli su zahtjev za usklađivanje Zakona o prijavljivanju i postupku provjere podataka o imovini nosilaca javnih funkcija u KS sa Mišljenjem Ustavnog suda FBiH. Zahtjev je podnesen krajem februara dok je premijer KS još bio Edin Forto i predsjedavajućem Skupštine KS Mirzi Čeliku. Nakon što je imenovana nova Vlada KS premijer Mario Nenadić je 17. marta uputio urgenciju za postupanje u ovom slučaju. 

Ovaj zahtjev bio je ponuđen na potpis i načelniku općine Stari Grad Ibrahimu Hadžibajriću koji je za Novinsku agenciju Patria potvrdio da je odbio potpisati zahtjev.

„Podržavam Zakon o prijavljivanju i provjeri imovine, građani trebaju znati šta je načelnik općine Stari Grad stekao za 11 godina mandata. Jedino šta treba možda drugačije definisati je segment nasljedstva jer to nije stečeno zbog javne funkcije. A Zakon je dobar i mi smo glasali za njega“, kazao je Hadžibajrić za Patriju.

Zakon koji osporavaju načelnici iz SDA usvojen je jednoglasno u aprilu 2019. godine sa 29 glasova zastupnika Skupštine KS. Nakon što je Ustavni sud FBiH u julu ove godine dostavio Mišljenje o pojedinim odredbama zakona to je iskorišteno za napad na zakon.

Treba podsjetiti da je u isto vrijeme Ured za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom KS koji je nadležan za provođenje ovog zakona izdao skoro dvije stotine prekršajnih naloga zbog neprijavljivanja imovine u zakonom propisanom roku, a u toku su provjere imovine nosilaca javnih funkcija u KS. Među njima su i potpisnici zahtjeva. 

Centar za istraživačko novinarstvo nedavno je objavio istraživanje šta su pojedini funkcioneri „zaboravili“ prijaviti, a u skladu sa Zakonom zbog neprijavljivanja imovine bit će podnesene i krivične prijave.

Načelnik općine Centar Nedžad Ajnadžić u više navrata je kazao da Ured za borbu protiv korupcije KS za njega nije relevantan niti meritoran. Tako je prije nekoliko dana iz Općine Centar upućen poziv građanima da prijave o korupciji dostavljaju općini koja će ih prosljeđivati Agenciji za borbu protiv korupcije BiH. Na upit Novinske agencije Patria zašto zaobilazi Ured za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo, te da li je to zbog ličnih motiva jer će i njegova imovina biti provjeravana kao nosioca javne funkcije, načelnik Ajnadžić nije odgovorio. I njemu je izdat prekršajni nalog zbog neprijavljivanja imovine u zakonskom roku.

Donedavna ministrica pravde i uprave KS Lejla Brčić kazala je nakon objave Mišljenja Ustavnog suda FBiH da Zakon nije osporen i da ostaje na snazi.

„U izradi zakona učestvovali su predstavnici Delegacije Evropske unije u Bosni i Hecegovini, Ambasada Sjedinjenih Američkih Država i OSCE. Cilj je bio da Zakon bude usaglašen sa standardima Evropske unije”, kazala je Brčić. 

U Mišljenju Ustavnog suda FBiH navodi  se da oblast koju regulira ovaj zakon su podaci o imovini "bliskih srodnika" i "povezanih lica". 

“Ta obaveza odnosi se i na dostavljanje podataka o imovini "bliskih srodnika" i "povezanih lica" nosilaca javne funkcije. Predložena rješenja u spomenutom dijelu Zakona su nepotpuna i neodređena, posebno u dijelu koji definira "povezana lica" (ili bilo koje drugo pravno ili fizičko lice koje je s nosiocem javne funkcije u ličnoj, političkoj, ekonomskoj ili drugoj vezi), jer obuhvata nepoznati i neodređeni broj lica koja bi se mogla dovesti u ličnu, političku, ekonomsku i drugu vezu s nosiocem javne funkcije”, navodi se u mišljenju Ustavnog suda FBiH.

#BiH