(Patria) – Oko 40 miliona stanovnika Kalifornije dobilo je naredbu da ostane kod kuće što je rezultat novog seta mjera koje poduzima američka vlada u borbi protiv pandemije.
Kalifornija je jedna od najugroženijih američkih država i već bilježi više od 1.000 slučajeva zaraze i oko 20 smrtnih slučajeva.
U SAD je sada prijavljeno najmanje 17.000 slučajeva zaraze, i oko 200 smrtnih slučajeva, a taj broj se mijenja vrtoglavom brzinom.
Psiholozi i psihijatri već izvještavaju o rastućim simptomima stresa među stanovništvom, navodeći da se gotovo sve sesije s pacijentima tiču korona virusa, piše Reuters čiji su novinari razgovarali sa nekolicinom kliničara.
Vlasti se nadaju da će stanovništvo poštovati mjere i izlaziti samo u slučaju prijeke potrebe za medicinskom pomoći i hranom. Većina radi od kuće, putovanja su zabranjena.
Najveći broj preminulih je u Washingtonu i iznosi 74. U New Yorku je zaraženo oko 4.000 osoba, a preminulo je 26.
Gradonačelnik New York City Bill de Blasio kritizirao je vladu zbog, kako kaže, pasivnosti i nedostatka djelovanja. On tvrdi da ako predsjednik Trump ne mobilizira vojsku, njujorške bolnice će ostati bez medicinskih zaliha u samo nekoliko sedmica.
Zbog zatvaranja malih i velikih biznisa, naročito ugostiteljskih objekata, nezaposlenost će naglo porasti i milioni će ostati bez izvora primanja.
'SAD jednostavno nisu u poziciji da odgovore na ovo', tvrdi Michele Evermore, viša analitičarka pri Nacionalnom projektu za zakon o zapošljavanju u Washingtonu.
Oporezivanje će se pomjeriti za 15. juli.
Dr. Anthony Fauci, direktor Nacionalnog instituta za alergije i infektivne bolesti upozorava da stroge mjere moraju ostati na snazi narednih nekoliko sedmica:
- Ne vidim kako bi se ovo iznenada moglo završiti iduće sedmice ili za dvije sedmice. Mislim da za to ne postoji šansa, izjavio je Fauci za NBC.