(Patria) – Španija je produžila vanredno stanje sa najstrožijim mjerama za još dvije sedmice kako bi se nastavila boriti protiv epidemije koja je samo u srijedu odnijela 738 života.
Tako je Španija nadmašila Kinu u pogledu broja žrtava koji je dostigao 3.434, što je čini drugom odmah poslije Italije koja je izgubila 6.820 svojih građana.
U Francuskoj je sada 25.233 potvrđenih zaraženih, sa 1.331 izgubljenim životom, čak 231 u samo jednom danu. Francuski predsjednik Macron najavio je da zemlja prelazi na 'ratnu ekonomiju', a stručnjaci preporučuju da zemlja ostane zatvorena bar 6 sedmica od početka epidemije.
Finska također zatvara glavni grad i okolno područje obzirom na 880 potvrđenih slučajeva i 3 smrtna slučaja.
Broj slučajeva zaraze u Turskoj je naglo porastao na 2.433, a 59 osoba je izgubilo borbu za život.
U srijedu je od zaraze korona virusom preminuo britanski ambasador u Mađarskoj, Steven Dick (37).
Britanski premijer Boris Johnson izvijestio je da se više od 400.000 Britanaca prijavilo da volontira u zdravstvu.
Američka vlada je odobrila domaći paket pomoći za ekonomiju u iznosu od 2 triliona dolara.
SAD su nadmašile Italiju po broju novih slučajeva - samo u utorak je potvrđeno 15.000 novih zaraženih te je ukupan broj sada 67.800 i 900 smrtnih ishoda.
Rusija je zbog krize odgodila glasanje o ustavnim promjenama. Predsjednik Putin se obratio naciji apelirajući na ostanak kući, uz napomenu da nastavljaju raditi samo apoteke, trgovine hranom i banke. U Rusiji je zaraženo više od 600 osoba.
U Španiji su hoteli pretvoreni u privremene bolnice kako bi se zbrinuli teški slučajevi. Broj slučajeva rapidno raste čak i za 20% u jednom danu i sada iznosi 47.610.
Italija je i dalje najugroženija nacija na svijetu sa više od 69.000 slučajeva zaraze i 6.800 fatalnih ishoda. Vlasti istražuju da li je utakmica Lige šampiona održana u februaru u Milanu posula 'ulje na vatru'. Bolnice su prepune te italijanski ljekari moraju svakodnevno donositi teške odluke o tome koga staviti na respirator.
14% zaraženih u Italiji i Španiji su zdravstveni radnici.
UN je pozvao vlade razvijenih zemalja da podrže plan za pomoć najsiromašnijim zemljama u iznosu od 1,85 milijarde dolara.
- Ako sada ne budemo djelovali odlučno, bojim se da će se virus dugoročno zadržati u najslabijim zemljama, što će učiniti svijet još ranjivijim, napomenuo je generalni sekretar UN-a Antonio Guterres.