(Patria) – Zemlje koje razmatraju ukidanje karantina, trebale bi to činiti polako i 'kontrolirano', upozoravaju iz Svjetske zdravstvene organizacije.
'To se ne bi smjelo desiti odjednom', kazao je na konferenciji za medije direktor SZO dr. Thedros Ghebreyesus. On je upozorio da se korona vrlo brzo širi i pojačava, ali da se 'sporo povlači'.
- Drugim riječima, put prema dole je mnogo sporiji od puta prema gore, podvukao je lider SZO.
On je također upozorio da se vanredne mjere mogu ukinuti tek kad se uspostave adekvatne mjere javnog zdravstva, što uključuje i 'znatan kapacitet detekcije kontakata (zaraženog)'.
Dr. Thedros je istakao da mjere zapadnjačkog tipa možda nisu tako praktične za nerazvijene zemlje:
- Mnogo siromašnih ljudi, migranata i izbjeglica već žive u lošim uvjetima prenatrpanih kampova sa premalo resursa i pristupa zdravstvenoj njezi, objasnio je direktor SZO i postavio pitanje 'kako preživjeti karantin kada ovisiš o svom radu da bi imao hranu?'
Druga evropska zemlja po ugroženosti, Španija, uvela je djelomičan povratak na posao za neke tvornice, urede i gradilišta. Iz te zemlje dolaze donekle ohrabrujući brojevi koji govore o smanjenju smrtnog ishoda, što bi moglo ukazivati na to da je epidemija u toj zemlji dostigla vrhunac.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron obratit će se naciji putem televizije u ponedjeljak u 20:00 kako bi najavio produžetak vanrednih mjera 'zaključavanja' zemlje.
Slično je nešto ranije najavio i italijanski premijer Guiseppe Conte - Italija ostaje u karantinu do 3. maja.