SARAJEVO, (Patria) - Skupština Kantona Sarajevo danas na Osmoj hitnoj sjednici, koja je realizirana online nije usvojila Mišljenje Ministarstva za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu FBiH kojim se definiraju mjere u vezi proglašenja stanja nesreće.
Niko od zastupnika nije glasao za taj dokument, 22 zastupnika su bila protiv, a šest ih je bilo suzdržano.
Skupština je usvojila zaključak zastupnika Zvonke Marića da se Nacrt izmjena i dopuna Zakona o radu FBiH vrati Vladi FBiH na daljnju doradu.
Ministrica za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo Jasna Agić pojasnila je da je Federalno ministarstvo rada i socijalne politike od Skupštine Kantona Sarajevo tražilo izjašnjavanje o Nacrtu, te istakla da su nakon razmatranja dali prijedloge da se određene odredbe preciznije definiraju, kako ne bi dovodile do nedoumica u njegovoj primjeni.
„U predloženom Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu ostavlja se mogućnost poslodavcima kojima je zabranjen rad u vrijeme pandemije ili kojima su opali prihodi za 35 posto, da mogu jednostranom odlukom uputiti radnika na čekanje u najdužem trajanju od tri mjeseca, izvršiti umanjenje plaće po osnovu umanjenja broja radnih sati, da radnika uputi na korištenje godišnjeg odmora ili da ga uputi na neplaćeno odsustvo u trajanju od 20 dana u toku jedne kalendarske godine“, pojasnila je ministrica Agić.
Naglasila je da su socijalni partneri, među kojima su sindikati i udruženja, protiv usvajanja predloženog Nacrta, jer smatraju da se na taj način nije adekvatno odgovorilo na pitanja iz radno-pravnih odnosa te da su prava radnika nezaštićena.
„Time se otvara prostor za sporove i tužbe radnika protiv poslodavca“, poručila je ministrica Agić.
Dodala je da se mišljenje tog ministarstva najviše odnosi na zaštitu prava radnika, kao i činjenicu da poslodavac ne može odlučivati bez saglasnosti radnika.
Svi su se zastupnici složili kako je riječ o veoma važnom zakonu zbog čega mu treba pristupiti multidisciplinarno, te da ga je potrebno vratiti na doradu Vladi FBiH.