SARAJEVO, (Patria) – Na današnjoj online sjednici Skupštine KS zastupnici su postavljali brojna pitanja i upućivali inicijative kako ministrima, tako i drugim institucijama. Osim pitanja oko koronavirusa, veliki broj pitanja odnosio se i na rad Kliničkog centra UNSA-e, Tužilaštvo KS, migrante, pomoć privredi u stanju prirodne nesreće.
Zastupnik Aljoša Čampara (SDA) pitao je ministra zdravstva KS da li je konačno utvrđen put pacijenta.
“Ako jeste, pozivam vas da to javno izložite kako bi svi građani decidno znali kako izgleda taj put, sta je čija obaveza i ko je odgovoran za svaku od faza prolaska pacijenta kroz primarni, sekundarni ili tercijarni nivo zdravstvene zaštite. Ako eventualno najavljeni novi i efikasniji algoritam, odnosno put pacijenta, još uvijek niste definisali, onda nam odgovorite zasto to nije urađeno, jer je svima jasno da je dobro definisani put pacijenta jedna od najvažnijih procedura u uspješnoj zdravstvenoj zaštiti građana KS?
Dalje je pitao na bazi kojih normativa i standarda je odlučno da se Opća bolnica “Prim. dr. Abdulah Nakaš pretvori u urgentni centar 24/7, za više od 400 hiljada stanovnika KS, uz navodno prebacivanje dijela ljekara i medicinskih tehničara iz primarne zdravstvene zaštite koji trenutno ne rade urgentno zbrinjavanje.
“Ovakva odluka je zabrinjavajuća posebno zbog činjenice da Opća bolnica nema potrebne kadrovske, materijalno-tehničke i prostorne uslove za tako ozbiljan zadatak, te da joj, prema izjavi direktora nedostaju: anesteziolozi, pulmolozi, infektolozi, internisti itd.”
Postavljeno je i pitanje zašto ne radi laboratorija na Veterinarskom fakultetu, kao i druge privatne laboratorije, koje su stručno i tehnički potpuno opremljene i osposobljene da vrše testiranja.
Zastupnica Naroda i pravde Arijana Memić postavila je nekoliko pitanja u vezi sa slučajem preminule Advije Kanlić odnosno zašto još uvijek nije izvršena obdukcija i da li će reagirati Ljekarska komora kao što je reagirala u slučaju doktorice Aleksandre Đuran.
Ona je također zatražila da joj se dostave informacije o tome koliko je predmeta saobraćajne nesreće u proteklih 5 godina zaključano u CMS-u i imalo status “povjerljivo” u Tužilaštvu KS?
“Ko donosi odluke o tome i koji su to kriteriji u saobraćajnoj nesreći koji moraju biti ispunjeni da bi se zabranio uvid u predmet kroz CMS? Konkretno, koji od tih kriterija je bio ispunjen da se zabrani uvid u predmet “Dženan Memić” koji je u tom momentu bio klasificiran kao saobraćajna nesreća? Napominjem da je Ustavni sud BiH, gospodinu Ifetu Feragetu, kao punomoćniku porodice Memić, 2017.g zabranio uvid u 7 tajnih dokumenata u predmetu saobraćajne nesreće”, kazala je Memić.
Memić je također postavila pitanje Tužilaštvu KS o četiri krivične prijave koje je podnijela porodica Smajlović zbog odbijanja liječenja njihove maloljetne kćerke Nadin Smajlović.
“Prijava protiv KCUS-a, generalne direktorice Sebije Izetbegović, pedijatrijske klinike i ljekara s pedijatrije, te prijava za pokušaj ubistva zbog odbijanja pružanja zdravstvene usluge djevojčici Nadin Smajlović. Zašto još uvijek nema tužilačke odluke? Koliko vremena je neophodno da Tužilaštvo KS ispita sve navode iz krivičnih prijava i donese naredbu o provođenju istrage?”.
Zastupnici su uputili inicijativu da se adekvatno ograde migrantski kampovi u Ušivku i Blažuju jer postoje informacije da migranti slobodno ulaze i izlaze mimo zvaničnog ulaza u kamp.
Samir Suljević iz SDP-a pitao je da li je došlo do smanjenja pruženih usluga na KCUS-u ove godine u odnosu na 2015. godinu kada je direktor bio Rusmir Mesihović. On je iznio podatke da su sve usluge smanjene za nekoliko desetina hiljada kao i broj ležećih pacijenata.