SARAJEVO, (Patria) -Savjetnica premijera FBiH Aida Soko pojasnila je zastupnicima koje su najveće primjedbe bile na Prijedlog zakona o ublažavanju ekonomskih posljedica.
U ime Komisije za lokalnu samoupravu Irfan Čengić kazao je da su predstavnici lokalne samouprave tražili da se subvencije usmjere na direktno pogođene firme, što nije prihvaćeno, a druga primjedba je da se u zakon ubaci socijalna kategorija, što je Vlada FBiH prihvatila.
Hajrudin Žilić (DF) kazao je da je Klub DF nastojao poboljšati Prijedlog zakona u njegovoj suštini i da su zbog toga pripremili amandmane.
“Mnogo ranije, u javnom prostoru iznesen je stav DF. Rekli smo da je zakon nužno donijeti kao prvi set mjera. Mislimo da ni privreda ni radnici ne mogu čekati i odlaganje donošenja zakona stvara agoniju. Obzirom da se član 11 odnosi na penzije i invalidnine, danas sam naučio da to spada u realni sektor”, kazao je Žilić.
Dodao je da je suštinski amandman DF Vlada odbila da privredni subjekti isplaćuju iznad prosječne plate nisu društveno-odgovorni privredni subjekti.
Dodao je da je DF na stanovištu da zakon treba biti donesen, ali da će u narednom periodu biti prihvaćene sugestije i primjedbe.
Meliha Bijedić (Klub nezavisnih zastupnika) kazala je da je suština njihvog amandmana, koji je odbijen, bilo povećanje subvencija.
“Prema našem planu sredstva bi se namicala iz kreditnog zaduženja i rebalansa. Da se prihvatio ovaj amandman zaustavilo bi se otpuštanje radnika”, dodala je Bijedić.
Damir Mašić (Klub SDP) kazao je da još nisu dobili odgovore na 25 predloženih amandmana na Prijedlog zakona o ublažavanju ekonomskih posljedica koronavirusa.
Dodaje da bi prvim amandmanom SDP-a bio promijenjen naziv zakona, jer je nedovoljno precizan.
Predsjednica Kluba (DF) Alma Kratina kazala je da su iznenađeni lošim obrazloženjima članova u zakonu.
U ime Kluba Naše stranke Sabina Ćudić kazala je da postoji par nelogičnosti i konfuzia u obrazlogženjima odbijanja amandmana.
“Udruženja su partneri vladama u zbrinjavanju socijalnih kategorija. Kada jednom nestane udruženja teret će ojetiti Vlada FBiH”, kazala je Ćudić.
Amer Obradović (Nezavisni blok) rekao je da ovakvo zakonsko rješenje neće podržati.
Samer Rešidat (DF) kazao je da je turistički segment zaboravljen u “korona” zakonu i da je izostavljanjem iz zakona ugrožena egzistencija velikog broja stanovnika.
Nakon što su iscrpljene diskusije, predsjedavajući Mirsad Zaimović predložio je da se završi dnevni red, pa da se onda Vlada izjasni o amandmanima i da se pristupi glasanju.
Prijedlog zakona o rokovima i postupanju u sudskim postupcijma za vrijeme stanja nesreće dobilo je podršku Predstavničkom domu FBiH.
Zakon propisuje primjenu rokova u svim sudskim procesima na području Federacije BiH, kako bi se spirječilo širenje koronavirusa, očuvalo zdravlje i životi učesnika te zaštitila njihova prava.
Zakon definiše kada rokovi prestaju teći a kada teku.
Podršku je dobio i Prijedlog odluke o prihatanju zaduživanja FBiH kod IBRD i MMF.
Potom je data pauza do 18.50 sati.