(Patria) - Bošnjaci u Srebrenici, ali i u cijeloj BiH ove godine planirali su dostojanstveno obilježiti 25. godišnjicu genocida. Pripreme idu svojim tokom, ali nažalost zbog pandemije uzrokovane koronavirusom sve je usporeno, pa se tako prestalo pričati i o Zakonu o zabrani negiranja genocida. A, očekivalo se da će do 11. jula biti na snazi. To bi bila i definitivna svojevrsna pobjeda nad zločinom.
Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko još prošle godine 11. jula je kazao da će se zalagati da Bosna i Hercegovina, poput mnogih drugih država, dobije zakon o negiranju genocida.
„Zalagat ću se da se u Parlamentu BiH donese zakon o zabrani negiranja genocida. Iduće godine ćemo sigurno imati takav zakon, na 25. godišnjicu genocida“, kazao je Incko.
Ali, sudeći po sadašnjem stanju stvari čini se da ovakav zakon neće ugledati svjetlo dana prije 11. jula 2020.
Inače, zakon o negiranju genocida postoji u Kanadi, Belgiji i drugim zemljama, a ne postoji u BiH, gdje se to desilo.
Govorili se da bi ovakav Zakon visoki predstavnik mogao i nametnuti, ukoliko ne bude volje u Parlamentu, a što do sada nije bilo. Jednostavno civilizacijska norma je da se prizna genocid.
Glasnogovornica Instituta za nestale osobe (INO) BiH Emza Fazlić u izjavi za Patriju ističe da je još rano govoriti o broju onih koji će ove godine pronaći svoj smiraj, ali da za sada imaju saglasnost 11 porodica za ukop njihovih najmilijih ubijenih u genocidu.
„U Identifikacionom centru u Tuzli još uvijek se nalaze posmrtni ostaci 99 žrtava genocida u Srebrenici za koje je stigao DNK nalaz o njihovom identitetu ali porodice još uvijek nisu zvanično identifikovale njihove posmrtne ostatke.Također u Komemorativnom centru u Tuzli se nalaze posmrtni ostaci još 37 žrtava koje su i zvanično identifikovane ali porodice nisu dale saglasnost za njihov ukop, uglavnom zbog nekompletnosti skeleta“, kazala je Fazlić.