(Patria) - Dom narodā Parlamenta Federacije BiH danas će na vanrednoj sjednici odlučivati o rebalansu ovogodišnjeg budžeta i prijedlogu seta mjera za očuvanje domaće ekonomije, poznatijeg kao korona zakon. Brojne su kritike Vladinih mjera, da su populističke ili da neće drastično zaustaviti pad BDP-a, pa je čak i predlagač Vlada Federacije BiH imala amandmane tokom rasprave, stoga je neizvjesno hoće li korona zakon na sjednici Doma biti usvojen.
Dom narodā Parlamenta Federacije BiH na današnjoj će se sjednici izjasniti o rebalansu federalnog budžeta za 11 posto više od dosadašnjeg, odnosno ukupno 5,5 milijardi KM. U planu je izdvajanje oko pola milijarde maraka u fond za stabilizaciju gospodarstva. Socijaldemokratska partija BiH imala je u Zastupničkom domu najviše zamjerki, čak 24 amandmana, a tako se očekuje i danas.
Nermin Nikšić, predsjendik SDP-a za Patriju je kazao kakao između ostalog "jednim od amandmana tražimo da se penzionerima ne ukrade njihovih 80 miliona za usklađivanje/rast penzija".
"Tražimo moratorij na kredite za poslodavce koji ostvaruju pravo na subvencije i radnike koji ostaju bez posla ili u firmama koje imaju pravo na subvenciju. Naime smatramo da su banke i druge finansijske institucije dio ekonomskog sistema ove zemlje koje su u redovnom ambijentu zarađivale na račun građana i privrede. Sad je vrijeme da pokažu društvenu odgovornost i solidarnost. Njihova dobit samo jedne godine je 271 milion KM te je logično očekivati da danas taj novac i svoje druge rezerve investiraju u zaštitu finansijske perspektive svojih klijenata kroz moratorije dok se stanje ne stabilizira. Predložili smo plaćeni dopust za jednog roditelja kako nam djeca ne bi ostajala sama, zaštitili smo freelancere.
Tražimo uvođenje imovinskog kartona za poslodavce koji traže subvenciju isključivo kao kontrolnog mehanizama, a ne eliminatornog. Po nama to predstavlja aktivnu mjeru promocije solidarnosti. Želimo da budemo sigurni da špekulanti poslodavci ne sakrivaju novac iz biznisa a traže subvencije ili još gore da ostvare subvenciju, a ne žele radniku doplatiti razliku od subvencije do njegove ranije plate. Naša namjera je bila da se pomoć osigura poslodavcima koji su u najvećoj potrebi, a nisu u mogućnosti da sami iznesu finansijski teret očuvanja radnih mjesta. Očito da vlast ima drugačije ideje i namjere", kazao je Nikšić.
Set mjera Vlade Federacije BiH predviđa, između ostaloga, subvencioniranja doprinosā za obvezna osiguranja, obustavu obračunā i plaćanja zateznih kamata na javne prihode, prekid parničnih postupaka i sličnih nagodbi te privremenu intervenciju u dužničko-povjerilačkim odnosima.