Članak

Studija o COVID-19: Ustanovljeno akutno zatajenje bubrega kod pacijenata s težom kliničkom slikom

Više od trećine pacijenata tretiranih zbog zaraze korona virusom u njujorškim bolnicama razvili su akutno zatajenje bubrega.

(Patria) – Više od trećine pacijenata tretiranih zbog zaraze korona virusom u njujorškim bolnicama razvili su akutno zatajenje bubrega, dok je za više od 15% bila neophodna dijaliza, navodi se u nalazu stručne studije.

- Otkrili smo da je od 5.449 hospitaliziranih pacijenata, njih 36,6% razvilo akutno zatajenje bubrega, kaže koautor studije dr. Kenar Jhaveri, šef odjela nefrologije na univerzitetskoj bolnici Hofstra/Northwell u New Yorku, čije je istraživanje objavljeno u žurnalu Kidney International.

Akutno zatajenje bubrega nastaje kada bubreg otkaže i više nije u stanju vršiti funkciju pročišćavanja krvi.

14,3% pacijenata sa zatajenjem bubrega bila je neophodna dijaliza, potvrdio je Jhaveri za Reuters.

Rezultati istraživanja su pokazali da se zatajenje dešava u ranoj fazi oboljenja, sa 37,3% pacijenata koji dolaze u bolnicu sa već razvijenim oboljenjem bubrega ili ga razviju unutar 24 sata od prijema u bolnicu.

Od 1.000 pacijenata koji su morali biti stavljeni na respirator, oko 90% je razvilo akutno zatajenje bubrega. To se poredi sa 21,7% od 925 pacijenata koji su razvili oboljenje ali nisu zahtijevali respirator.

Pacijenti sa težom kliničkom slikom su često razvili zatajenje bubrega kako se njihovo stanje pogoršavalo.

'To nije povezano sa korona virusom nego s tim koliko si bolestan', tvrdi Jhaveri.

U svakom slučaju, svjesnost postojanja rizika za razvoj oboljenja bubrega može pomoći bolnicama da planiraju opremu i osoblje kako bi adekvatno pružili pomoć pacijentima.

 

#Svijet