SARAJEVO, (Patria) - Polaganjem cvijeća, učenjem Fatihe i odavanjem počasti na spomeniku na Trgu oslobođenja-Alija Izetbegović danas je obilježena 28. godišnjica postrojavanja pripadnika Prve brigade policije Stari Grad.
U organizaciji Udruženja Prva brigada policije Stari Grad, održan je prigodan program povodom godišnjice, koji je zbog pandemije korona virusa reduciran u odnosu na prethodne godine. Ipak, to nije spriječilo nekadašnje članove ove brigade – veterane i porodice šehida i poginulih pripadnika Prve brigade policije Stari Grad da prisustvuju godišnjici. Općinski načelnik mr Ibrahim Hadžibajrić upravo zbog toga zahvalio se svima koji nisu dozvolili da se zaboravi ovaj značajni datum u historiji ne samo općine Stari Grad, nego i cijelog Sarajeva.
„Prva brigada policije Stari Grad je bila prva uniformisana i naoružana formacija koja se tog dana postrojila na ovom mjestu i tako građanima poslala jaku poruku, dala im snage i elana. Ne smijemo nikada zaboraviti šta se dešavalo ovdje prije 28 godina, ti ljudi su prvi stali u odbranu Starog Grada i Sarajeva,“ kazao je načelnik Hadžibajrić. Dodao je da su sjećanja na period agresije na BiH još svježa i ne blijede, te da se nikada ne smije zaboraviti doprinos pripadnika Prve brigade policije Stari Grad za sve što su uradili u odbrani ne samo Starog Grada, nego i cijelog Sarajeva.
U delegaciji Općine Stari Grad na današnjem obilježavanju godišnjice postrojavanja, pored općinskog načelnika mr Ibrahima Hadžibajrića, bili su predsjedavajući Općinskog vijeća Stari Grad Samir Muhić, v.d. općinskog pravobranioca Enes Smajlović i pomoćnica načelenika za boračko-invalidsku i socijalnu zaštitu Safija Šehović.
U ime MUP-a KS, cvijeće je položio ministar Ismir Jusko, a u obilježavanju su učestvovale i delegacije Sindikalne organizacije policije, Ministarstva za boračka pitanja KS, Gradske uprave i drugi.
S ciljem podizanja morala u gradu Sarajevu, 18. maja 1992. godine na prostoru današnjeg Trga oslobođenja-Alija Izetbegović, izvršena je svečana smotra 750 pripadnika Prve brigade policije Stari Grad, i to je bila prva smotra odbrambenih snaga države BiH. Nakon toga uslijedilo je masovno pristupanje građana Sarajeva u redove MUP-a i tadašnje Teritorijalne odbrane, što se pokazalo presudnim za odbranu glavnog grada. U toku odbrambeno-oslobodilačkog rata u redovima Prve brigade policije Stari Grad Sarajevo borilo se 1.230 boraca, a 44 pripadnika dalo je živote u odbrani domovine.