(Patria) - U toku rasprave o negativnom mišljenju Prijedloga zakona o izboru sudija Ustavnog suda BiH koje je prethodno birao predsjednik Evropskog suda za lјudska prava a čiji su predlagači zastupnici SNSD i HDZ-a Zukan Helez (SDP) kazao je da će se u budućnosti birati članovi Ustavnog suda na osnovu popisa i da to više nikad ne može biti tri, tri, tri.
„Kada odu stranci iz Ustavnog suda neće biti parcijalnih rješenja. Ja bih volio da smo građanski uređeni, ali nažalost nije tako. I onda ćemo od vrha do dna raditi po nacionalnim odredbama“, kazao je Helez.
Ova rasprava obilježila je žestok sukob Dragana Mektića i zastupnika iz SNSD-a. Sanja Vulić (SNSD) optužila je Mektića da trčkara oko Adila Osmanovića (SDA) ne bi li došao do vlasti, te da mu nedostaje ministarski život radi „brčkanja u bazenu sa djevojkama“.
Mektić je zatim u diskusiji kazao da je na Komisiji glasao suzdržano, kako bi omogućio SNSD-u da vrati ovo pitanje u NSRS. Inače, Mektićev glas bio je presudan na Komisiji da prijedlog zakona dobije negativno mišljenje.
Mirjana Marinković-Lepić skrenula je pažnju predsjedavajućem da se u skladu s poslovnikom drži dignitet ovog doma.
Mirko Šarović je također kazao da ili da se oduzima riječ ili druge mjere kada je riječ o držanju digniteta ovog doma.
„Poštujući da samo razgovaramo o mišljenju Ustavnopravne komisije smatramo da postoji ustavnopravni osnov i da Ustav nije prepreka da zakonom uredimo ovo pitanje. Došlo je vrijeme da nađemo rješenje. Po nama nije potrebno mijenjati Ustav BiH, ali smo duboko nezadovoljni sadržajem zakona“, kazao je Šarović, dodajući da je potreban mnogo veći konsenzus kako bi se došlo do rješenja.
„Dat ćemo šansu amandmanskoj fazi“, kazao je Šarović.
Zlatan Begić (DF) istakao je da imamo različita tumačenja može li se zakon donijeti bez mijenjanja Ustava.
„Za balkanskog čovjeka ne važi sve ono što nije eksplicitno napisano, jer će vas on odmah pitati a gdje to piše. To je osnovni problem u poštivanju institucija, jer tradicionalno mi smo navikli da je sve napisano. Ustavna regulativa je na nivou principa, prava i sloboda nisu dovoljno pojašnjeni. Problem nije jednostavan, o ovoj tematici napisano je na milion knjiga, članaka. Ne može se riješiti jednim zakonom s nekoliko članova“, kazao je Begić.
On je napomenuo da nije precizirano ko to može biti sudija Ustavnog suda.
„Za sreću je potrebno dvoje, a u našem slučaju i troje. Ovakva vrsta zakona bi se morala donositi u jednoj ozbiljnoj atmosferi. Ovaj zakon je potreban, ali stvar je mnogo komplikovanija nego što na prvi pogled izgleda. Nije samo stav u strancima nego je niz pitanja otvoreno“, kazao je Begić.
Nenad Stevandić (US) kazao je da na sceni imamo dvostruke aršine.
"Ako ste za Evropu onda ne možete podržavati strani protektorat i omalovažavati domaće", kazao je Stevandić, dodajući da nikad nećemo završiti priču sve dok stranci biraju i određuju članove u Ustavni sud BiH.
"Dajte da nađemo rješenje, možemo ga možda naći za 10 dana. Ako je dijete prohodalo zašto da nosa na leđima hodalicu", kazao je Stevandić.
Zamjenica predsjedavajućeg Predstavničkog doma PSBiH Borjana Krišto (HDZBiH) kazala je da su izmjene po Ustavu BiH, i kazala da je Parlamentarna skupština BiH bila dužna nakon pet godina, odnosno prvog mandata stranih sudaca koje imenuje predsjednik Evropskog suda za ljudska prava u konsultacijama s Predsjedništvom, da odluči koji bi to bio drugi način na koji će imenovati suce u Ustavnom sudu BiH.
"Ako nije ovaj dobar, kažite koji jeste, mi ćemo ga možda podržati. A dobar je onaj samo koji je dobar za sva tri konstitutivna naroda u BiH", kazala je Krišto.