Piše: A. Vrabac
Maske, socijalna distanca, dezinfekcija tri su osnovna upozorenja koje građanima BiH izdaju krizni štabovi u vezi s pandemijom koronavirusa. S obzirom da su se brojne naredbe donijele, a onda u kratkom vremenu počelo njihovo ublažavanje ili potpuno ukidanje građani su više skoro pa sluđeni naredbama koje se donose. A najveća odgovornost upravo se imputira građanima i njihovom ponašanju.
Nakon što je omogućen javni prijevoz s posebnim uputama za građane i prijevoznike, očito je da niko ne kontroliše situaciju. U vozilima nema inspekcije koja bi utvrdila da li se poštuju propisane i preporučene mjere pa smo tako ovih dana mogli vidjeti autobuse u kojima se ne poštuje predviđeni raspored sjedenja ili se prima veći broj putnika koji ne mogu sjesti pa stoje po autobusu ili tramvaju. Na to niko ne upozorava prilikom ulaska u autobus već se putnici sumnjičavo gledaju preko maski koje vrlo često nose ispod nosa čime se gubi svrha.
Iako veliki broj građana nosi masku što možemo vidjeti u svojoj okolini u šetnji, prodavnici, prijevozu, dok rukavice nisu obavezne, postoji i veći broj onih koji ne nose maske tokom šetnje ukoliko nema drugih osoba u blizini. Dolaskom ljetnih dana sigurno je da će građani sve manje nositi maske ispod kojih je otežano disanje i normalno funkcionisanje. A nosimo ih već dobra dva mjeseca.
Drugi problem je sa naredbama koje su omogućile otvaranje sportskih kladionica u kojima se na relativno malom prostoru skuplja veći broj osoba, a u isto vrijeme zabranjen je rad ugostiteljskih objekata u zatvorenom prostoru iako bi se mogao organizirati puno bolje nego recimo mala kladionica. Tako ugostiteljima ostaje mogućnost samo rada bašti i terasa odnosno otvorenih prostora, ukoliko ih imaju. Oni koji nemaju tu mogućnost moraju čekati ko zna koliko da bi neko donio naredbu o omogućavanju rada. Kako je to prošle sedmice kazao Goran Čerkez, pomoćnik ministra za javno zdravlje federalnog ministra zdravstva “unutrašnji ugostiteljski prostori do daljnjeg se neće otvarati”.
Isto tako je najavljeno da će rad radnji unutar tržnih centara biti omogućen krajem maja, dok su marketi koji imaju i nekoliko hiljada metara kvadratnih prostora i u kojima stotine kupaca prođe tokom dana bez adekvatnog provjetravanja otvoreni sve vrijeme od proglašenja pandemije. Ostaje nejasno kojom logikom su se vodili članovi kriznog štaba za zabranu rada pola tržnog centra i zašto je još uvijek takva naredba na snazi.
Građani danima iščekuju i odluke o prelasku granica, ukidanju izolacije/samoizolacije, ali ni danas nije u potpunosti jasno šta građani mogu da očekuju prilikom ulaska u BiH.
Nakon što je RS jučer ukinuo obaveznu 14-dnevnu izolaciju, a tokom dana i Federalni štab civilne zaštite za građane koji ulaze u BiH, očekivalo se da će to danas pratiti i Vijeće ministara BiH. Otvaranje granica najavio je i predsjednik SNSD-a Milorad Dodik. No danas na sjednici VM vrlo rigorozne odluke. Za ulazak stranaca odnosno poslovnih ljudi potreban je negativan test na koronavirus i poziv po kojem dolaze.
Primjera radi, Vlada Srbije danas je usvojila odluku o otvaranju graničnih prijelaza i slobodnom ulasku svih lica u Republiku Srbiju, bez neophodnog testa na koronavirus i dozvole komisije. Srbija je imala skoro pet puta veći broj zaraženih nego BiH pa su potpuno ublažili mjere.
Svim osobama koje ulaze na teritoriju Srbije bit će uručivana zdravstvena upozorenja u kojima se navodi da ulaze na teritoriju na kojoj virus još uvijek cirkuliše, kao i načini prevencije infekcije.
Iako je u BiH povoljna epidemiološka situacija, a što ističu i epidemiolozi ostaje nejasno zašto se ne donose odluke u skladu s tim, a čime bi građanima BiH bio olakšan život.