SARAJEVO, (Patria) - Bivši predsjednik SDP-a BiH, dugogodišnji političar i profesor Zlatko Lagumdžija primljen je tokom protekle noći u Općoj bolnici u Sarajevu, potvrđeno je Patriji iz ove institucije.
Kako nam je rečeno Lagumdžija je imao zapetljaj crijeva, što je posljedica ranjavanja u ratu, a sada je stabilno.
Lagumdžija je nakon ranjavanja u ratu, po sopstvenom priznanju preživio 12 teških operacija.
Zlatko Lagumdžija je iz one garde političara koji su obilježile društveno - političke okolnosti u Bosni i Hercegovini od njene nezavisnosti do unazad 10. godina. Američki đak, doktor,s područja informatike i elektrotehnike, koji je predavao na Univerzitetima od zapada do istoka.
Nakon općih izbora 1996., Lagumdžija je izabran za zastupnika u Zastupničkom domu PS BiH. Iduće godine izabran je za predsjednika SDP-a BiH. Na izborima održanim 2000., Lagumdžija se ponovno kandidirao za zastupnički mandat u Zastupničkom domu PS BiH, te je dobio 34 212 glasa.[3] Međutim, prestao je vršiti zastupničku dužnost kada je 22. februara 2001. imenovan ministrom vanjskih poslova BiH.
Pet mjeseci kasnije, 18. jula 2001, Lagumdžija je imenovan predsjedavajućim Vijeća ministara i na toj dužnosti ostao je do 15. marta 2002., kada je ponovno imenovan ministrom vanjskih poslova BiH, ovoga puta pod predsjedavanjem Dragana Mikerevića iz Partije demokratskog progresa. Lagumdžija je prestao biti član Vijeća ministara 23. decembra 2002., sastavljanjem novog saziva Vijeća ministara nakon općih izbora 2002
Na tim izborima, Lagumdžija je s 12.071 glasom ponovno izabran za zastupnika u Zastupničkom domu PS BiH. Četiri godine kasnije, na izborima 2006. ponovno je izabran na zastupničku dužnost s 16.161 glasom.
Na izborima 2010. je izabran na zastupničku dužnost s 28.451 glasom. Na općim izborima 2014. bio je nositelj liste SDP BiH za Parlamentarnu skupštinu BiH, no nije uspio dobiti mandat.
Njegovu političku karijeru u SDP-u obilježila su dva velika sukoba, prvo s Nijazom Durakovićem, a potom i s Željkom Komšićem.
Prije šest godina izgubio je poziciju prvog čovjeka SDP-a, a potom je isključen iz ove stranke zajedno s drugim akterima zbog formiranja SPD-a, koji je u korijenu nazvan kao pokret, ali su mu drugovi iz SDP-a zamjerili da osniva novu stranku.