Članak

Enterijeri: Minimalizam ne mora biti hladan

Termin 'minimalizam' nas obično podsjeća na hladne, sterilno bijele prostore sa samo par komada namještaja strogih, ravnih linija...

Kad su u pitanju enterijeri, termin 'minimalizam' nas obično podsjeća na hladne, sterilno bijele prostore sa samo par komada namještaja strogih, ravnih linija u jednako ledenim bojama koji su stopljeni s pozadinom – koncept koji može podsjećati na ambulantu, a u najboljem slučaju na umjetničku galeriju.

Ako ste stekli takvu impresiju minimalistički uređenog doma, onda nešto nije uredu sa samim dizajnom i njegovom sprovedbom jer podsjećanje na zdravstvenu ustanovu nije ciljani dojam minimalizma. Dapače, takav koncept ima veliki broj prednosti, a povrh svega bi trebao doprinijeti osjećaju ugode i dobre energije.

Uredan, sveden prostor nije jedina prednost ovog stila; dokazano je da življenje u prostoru bez gomile suvišnih stvari doprinosi boljem zdravlju i energiji jer znači manje toksina i prašine. Pored toga, trošit ćete manje vremena na čišćenje i održavanje, a prostor će uvijek izgledati uredno.

U dizajnu enterijera često se koristi izraz 'utopljavanje' koji se odnosi na nanošenje-dodavanje-unošenje određenih nijansi, tekstura ili formi koje bi trebale osigurati toplinu prostoru – npr. toplija boja, mekana tekstura, zaobljena forma umjesto rektangularne i sl.

Tako se utopljavanjem hladnjikavih savremenih prostora rodila nova fuzija – topli minimalizam, kao i podkategorije poput 'ženstvenog minimalizma'.

Ovaj relativno novi pravac odlikuju bogate teksture i materijali, prirodne nijanse (i dalje) smještene u svijetlom, uglavnom bijelom okviru.

Ako je vaša životna filozofija 'manje je više', ali se ne osjećate prijatno u hladnom ambijentu, probajte ovaj moderni i udobni koncept uređenja primjenom bar nekih od sljedećih pravila, ali podvlačimo – u vrlo malim dozama:

Zaobljeno umjesto oštro

Zaobljene forme gotovo uvijek djeluju toplije od onih oštrih, pravougaonih. Međutim, da biste postigli topli minimalizam nije dovoljno oštre oblike zamijeniti zaobljenim (i pretjerati u tome) jer bi se lako mogla izgubiti minimalistička odlika prostora.

Da biste postigli cilj, odaberite veće komade namještaja, robusnog ali 'smekšanog' nekim detaljom – na primjer, velika kožna sofa ili fotelje sa zaobljenim rukonaslonima, sto od masivnog drveta neobrađenih ivica (ili imitacija) i veliki višeslojni luster sa vintage detaljima poput visećih kristala - kao na donjoj slici.

Topli tonovi i bogate teksture

Minimalistički uređene prostore karakterišu prozračnost i lakoća koji osiguravaju dobar protok životne energije – karakteristike koje se trebaju zadržati u prostoru i nakon dodavanja toplijih akcenata. U tom smislu boja je, kao i uvijek, moćno sredstvo manipuliranja prostorom, u ovom slučaju – temperaturom ambijenta, ali i njegovom dubinom.

Osnova u mirnim ali svježim neutralnim bojama predstavlja plodno tlo za dodavanje slojeva boje sličnih tonova i teksture poput bež i sivih nijansi bez da se optereti prostor.

Za postizanje toplijeg minimalizma prostor akcentirajte bogatijim prirodnim tonovima poput boje karamele ili ugalj sive. Obzirom da bi se u tu svrhu trebali koristiti prirodni materijali poput drveta, lako je vizuelizirati uobičajeno topli učinak koji prostoru daruje drvo. Pritom pazite da se ne zanesete pri dodavanju slojeva jer treba održati – minimalizam.

Prirodni materijali, vez i šara

U ovu svrhu dobro će doći i drugi prirodni materijali poput kože koja svojom bojom i teksturom, vizuelno i taktilno trenutačno prekriva 'nudizam' minimalizma.

Sličan efekt ima i ratan koji je ponovo u trendu kako za namještaj tako i za asesoare poput pletenih korpi. Vezeni jastuci, ručni rad (samo jedan!) i tepisi bogate teksture također zadovoljavaju taktilno, što često ima veći učinak i od vizuelnog.

Prostirke, jastuci ili mali tepisi mekane, bogate teksture u neutralnim bojama poput antracit sive u kombinaciji sa karamela smeđom – stvorit će osjećaj ugode i opuštenosti, te dodati dubinu koja često nedostaje minimalistički uređenim prostorima.   

Prostor kao slikarsko platno

Minimalistički prostor je poput praznog kanvasa i možete ga koristiti da istaknete komad namještaja posebne vrijednosti ili umjetnička djela. Malo upozorenje - takav prostor naglasit će i ono što možda ne želite u prvom planu, te je takve predmete bolje ukloniti.

Prostor za pohranjivanje

Pitanje koje se često postavlja dizajnerima enterijera kada predlože miminalizam kao dominantni stil je – šta sa stvarima tj. kako ih smjestiti u koncept koji tolerira samo minimum?

Odgovor je u dobro osmišljenim i dizajniranim ormarima, plakarima i drugim jedinicama za pohranjivanje koje treba da se stope s prostorom na način da ne uzimaju puno prostora i da su vizuelno u drugom planu, ali da osiguraju dovoljno prostora za sve vaše sitnice bez kojih ne možete.

Dajte šansu toplom minimalizmu za zdravije življenje s manje opterećenja i više energije.

 

 

fotografije: One King's Lane, my scandinavian home, decoholic.org, designsponge.com, homedeco.nl

 

 

#Lifemagazin