POTOČARI, (Patria) - Danas se u Srebrenici obilježava 25. godišnjica genocida u Srebrenici.
U Potočarima će biti ukopani posmrtni ostaci devet žrtava genocida. Do sada je identifikovano skoro 7.000 žrtava genocida, a pronađene su 94 masove grobnice. U Potočarima je do danas ukopano više od 6.640 žrtava genocida. Još uvijek se traga za više od 1.000 žrtava genocida u Srebrenici.
Zvanični dio komemoracije, kojem prisustvuju ambasadori i predstavnici domaćih institucija, odvija se u dvije sale, u kojima će biti po 50 osoba, a neke međunarodne zvanice koje su dobile pozivnicu, umjesto dolaska u Potočare, poslat će svoju videoporuku. Više od 35 predsjednika i premijera država svijeta snimilo je video-poruke koje će biti emitirane u okviru obilježavanja 25. godišnjice najvećeg zločina na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata.
U Potočare su od jutros pristizali članovi porodica ubijenih, zvanične delegacije iz Bosne i Hercegovine, učesnici Marša mira i drugi građani. Komemoraciji, između ostalih, prisustvuju članovi Predsjedništva BiH Željko Komšić i Šefik Džaferović, državna tužiteljica Gordana Tadić, predsjednik SDA Bakir Izetbegović, kardinal Vinko Puljić, reis-ul-ulema Husein Kavazović, te predsjednik Jevrejske zajednice u Bosni i Hercegovini Jakob Finci.
U mezarju Memorijalnog centra Potočari ove godine biće ukopani: Sead (Huso) Hasanović, rođen 1971. godine u Krivačama, Alija (Bekto) Suljić, rođen 1969. godine u Poznanovićima, Hasan (Alija) Pezić, rođen 1925. godine u mjestu Pustoše, Hasib (Šaban) Hasanović, rođen 1970. godine u Slatini, Zuhdija (Suljo) Avdagić, rođen 1947. godine u Novoj Kasabi, Bajro (Ramo) Salihović, rođen 1943. godine u Voljavici, Ibrahim (Hamid) Zukanović, rođen 1941. godine u Sasama, Salko (Ahmo) Ibišević, rođen 1972. godine u Ljuboviji i Kemal (Husein) Musić, rođen 1968. godine u Glogovoj.
Najmlađa žrtva koja ce biti ukopana je Salko Ibisević koji je imao 23 godine kada je ubijen. Najstarija žrtva koja će biti ukopana je Hasan Pezić koji je imao 70 godina kad je ubijen.
10:05
rince od Walesa Charles obratio se danas videoporukom na komemoraciji žrtvama genocida u Srebrenici.
"Izuzetno sam tužan jer sam spriječen da posjetim Potočare i da se susretnem s Majkama Srebrenice i drugim preživjelim. Dugi niz godina mi je na srcu ono što ste prošli i sa posebnim interesom pratim korake na putu pomirenja", kazao je princ Charles.
Istakao je da se divi teškom, ali neophodnom radu na bavljenju s ostavštinom prošlosti.
"Duboko su me dirnuli napori onih koji neumorno rade u potrazi za pravdom i na izgradnji pomirenja. Užasni događaji iz jula 1995. su okvalifikovani kao genocid, strašna su mrlja na našoj kolektivnoj savjesti. Međunarodna zajednica je iznevjerila one koji su ubijeni i preživjeli. Sjećanjem na bolnu prošlost možemo odlučiti da se to nikada više ne smije ponoviti. Znam da veliki broj porodica još uvijek traga za najmilijim, ne mogu ni zamisliti bol koju osjećaju", istakao je princ Charles.
10:04 Bill Clinton, bivši predsjednik SAD-a u obraćanju na komemorativnom skupu putem video linka kazao je da je zahvalan na prilici da obilježi ovu godišnjicu.
"11. juli je puno više, uznmirujući podsjetnik kada zaboravimo na čovječnost. 25 godina kasnije čini se da nismo puno toga naučili na puno mjesta. Nadam se da će u sljedećih 25 godina sjećati se 11. jula ali raditi više da se održi i jača mir, da se izgradi inkluzivna budućnost za vašu djecu i unuke. Na taj način se daje primjer sljedećoj generaciji da sukobi iz prošlosti ne moraju biti sjena na boljoj budućnosti", kazao je Clinton.
9:57 Valentin Incko, visoki predstavnik u BiH zamolio je sve one koji znaju nešto o masovnim grobnicama da to kažu.
"Stoga molim sve ljude koji imaju informacije da ih daju nadležnim institucijama. Nažalost, suočavamo se sa prekrajanjem povijesnih činjenica, relativiziranjem zločina pa čak i sa glorificiranjem osuđenih ratnih zločinaca. Niko nije osudio nijedan narod, nema loših naroda, samo loših osoba. Međutim, dati ime studentskom domu po presuđenom ratnom zločincu je neljudski i anticivilizacijski, to je izrugivanje univerzalnim ljudskim vrijednostima. Tom odlukom je taj političar duboko uvrijedio sve žrtve rata. Stoga ga pozivam i molim da skine ploču koju je postavio i promijeni ime studentskog doma u ime budućnosti novih generacija. Pozivam i sve političara da donesu zakon o zabrani negiranja genocida kako bi se u budućnosti izbjegli ovakvi slučajevi", naveo je Inzko.
9:53 Predsjednik Rezidualnog mehanizma za kaznene sudove za bivšu Jugoslaviju Carmel Agius kazao je da tokom suđenja slušao iskaze preživjelih čija ga hrabrost nije ostavila ravnodušnim.
"Obišao saa i masovne grobnice i lično se uvjerio u radnje ubica koje su htjele prikriti svoja nedjela. Ono što sam ja iskusio je tračak neizdrživog bola koje su žrtve i njihove porodice pretrpjele. Prošao je četvrt vijeka od genocida, ali za vas ovo je vječnost. Za vas nije više ništa manje ili više mučan dan. Za nas je ovo prilika da se smisleno osvrnemo na napredak i ono što nam ostaje da se uradi. nažalost pred nama je još mnogo posla. iako je u Hagu rečeno šta je, hiljade se još mora procesuirati pred domaćim sudovima. Revizionisti pokušavaju pokopati istinu da je 8.000 muškaraca i dječaka ubijeno i bačeno u jame", istakao je Agius.
9:45 Glavni tužilac Haškog tribunala Serge Brammertz u vidoe izjavi kazao je da su visoki dužnosnici dehumanizovali svoje susjede.
"Ugašeni su životi. Zajednica je eliminisana. Moja prva posjeta 2020. godine ostavila je dubok trag u meni. Razgovarao sam sa žrtvama i porodicama o strahu koji i danas osjete. Majke Srebrenice su me naučile važnu stvar. Za žrtve i preživjele život je stao 1995. godine. U sdunici sam viđao preživjele kako se suočavaju s onima koji su ih pokušali ubiti. Sudije su potvrdile da je bio genocid. Nikada neću zaboraviti kada su uhapšeni Karadžić i Mladić. Ova komemoracija ne bi trebala da se odnosi samo na prošlost. Naša je dužnost da se borimo na pravdu. Da bismo poštovali prošlost Srebrenicu moramo nazvati pravim imenom - genocid. Nažalost negiranje je još raširenije nego prije pet godina kada sam govorio pred UN-om. Politički lideri u Srbiji i RS nastavljaju da negiraju genocid, a oni radikalniji nazivaju ga prevarom. Međunarodna zajendica se nada da će ovaj problem nestati, neće", kazao je Brammertz.
9:35 Hamdija Fejzić, predsjednik Organizacionog odbora svoj govor je počeo ajetima iz Kur'ana "da su ubijeni živi samo mi to ne znamo".
"Danas obilježavano 25. godišnjicu genocida. Dragi prijatelji moram istaći da je program i ukop uslovljen ograničenjima zbog pandemije koronavirusa. Danas smo ovdje da podjećamo da je počinjen genocid nad Bošnjacima Podrinja. danas smo ovdje zbog naše djece, da pamtimo žrtve i da se istina nikad ne zaboravi", kazao je Fejzić te iščitao imena devez žrtava koji će danas biti ukopani.
On je iščitao i presude iz Haga.
"Nećete čuti istinu niti u jendom parlamentu u manjem bh. entitetu niti u školama RS-a. Ista ta vlast RS-a negira genocid. Nećemo odustati dok ne nađemo i zadnju kost u šumama. Srebrenica je danas mrlja UN-a, mrlja svih moćnika tog vrmenea. Srebrenica je više od 8372 istine, Srebrenica je borba za pravdu. Za nas koji ovdje živimo je 11. juli svaki dan", kazao je Fejzić, dodjaući da nije previše tražiti da se zabije nož u srca majke kad se porekne njen ubijeni sin.
"Tražimo zakon o zabrani negiranja genocida. Ako to ne može Parlament neka to učini visoki predstavnik", dodao je Fejzić.
9:30 Počela je komemorativna sjednica kojoj prisustvuju ambasadori i predstavnici domaćih institucija. Intoniranjem himne BiH i učenjem Fatihe i minutom šutnje započelo je i zvanično obilježavanje 25. godišnjice obilježavanja genocida u Srebrenici.
9:25 Britanski ambasador u BiH Matthew Field otišao je danas u Potočare kako bi odao počast žrtvama genocida i tim povodom je kazao da je velika privilegija danas biti jedan od nekolicine koji može lično prisustvovati komemoraciji.
"Tu sam da odam počast uime Ujedinjenog Kraljevstva onima koji su izgubili svoje živote i njihovim najmilijim", kazao je Field.
9:20 Amor Mašović, direktor Instituta za nestale osobe BiH kazao je da 82 skeletna ostataka je neidetificirano i da bi i oni trebali pronaći svoj mir, bez obzira što ne znamo ko su.
"To su osobe koje imaju ime i prezime, ali ih mi ne znamo, jer nemaju srodnike koji bi dali krv. Ali i oni trebaju naći svoj mir", kazao je Mašović.