Članak

Genocidi u Ruandi i Srebrenici promijenili su međunarodni pravosudni krajolik

"Na ovaj simbolični dan želimo naglasiti da je međunarodna krivična pravda važnija nego ikad, kako međunarodnoj zajednici, tako i žrtvama masovnih zločina.

SARAJEVO, (Patria) - Predsjednik Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove Carmel Agius, tužitelj Serge Brammertz i tajnik Abubacarr Tambadou izdali su danas povodom obilježavanja Međunarodnog dana krivičnog pravosuđa objavili zajedničku izjavu.

Izjavu prenosimo u cijelosti: 

"Na ovaj simbolični dan želimo naglasiti da je međunarodna krivična pravda važnija nego ikad, kako međunarodnoj zajednici, tako i žrtvama masovnih zločina. Kao što razmišljamo o stanju međunarodne krivične pravde, moramo se prisjetiti i stravičnih događaja koji su galvanizirali međunarodnu zajednicu sredinom 90-ih: genocid nad Tutsijima u Ruandi i genocid u Srebrenici. Pravosudni krajolik dramatično se promijenio u četvrt stoljeća od ovih događaja koji su šokirali svijet. Posljednjih godina primetili smo zaokret prema novim mehanizmima odgovornosti i domaćim postupcima, takođe kao rezultat pionirskog rada ad hoc međunarodnih sudova. S porastom novih tehnologija masovni zločini zlodjela postaju vidljiviji. Budućnost je u kombinaciji različitih modela pravde, kao i u naporima domaćih ili hibridnih sudova da nastave po našem vrijednom nasljeđu.

Ovo je dan da se oda počast  hrabrosti žrtava i svjedoka širom svijeta. Ovaj dan pripada njima i njihovoj hrabrosti da se suprotstave nepravdi i izađu da ispričaju svoje priče. Priče o premlaćivanju, mučenju, seksualnom napadu ili prisiljavanju iz svojih domova. Priče o gledanju članova porodice, voljenih osoba ili komšija koji su izloženi ovim strašnim zločinima. Pozdravljamo sve svjedoke koji su, često na veliku ličnu žrtvu, povjerili Međunarodnom krivičnom sudu za Ruandu (ICTR), Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i Mehanizmu i pronašli riječi za opisivanje ovih neizrecivih iskustava kako bi se pravda mogla služiti. Arhiva ovih sudova je pod upravom Mehanizma,

Ovo je dan da potvrdimo našu nepokolebljivu obavezu da ispunimo pravdu i podržimo vladavinu zakona. Uprkos zapaženim postignućima MKSR-a, Haškog tribunala i Mehanizma, još uvijek je potrebno učiniti veliki posao na nacionalnom i međunarodnom nivou kako bi se ukinuo nekažnjivost. Dok hapšenje Féliciena Kabuge i potvrda smrti bjegunca Augustina Bizimana, podvlače snagu naše odlučnosti, Protais Mpiranya, bivši zapovjednik predsjedničke garde Oružanih snaga Ruande, i dalje je na slobodi, a Mehanizam i dalje aktivno nastavlja potragu za pet drugih bjegunaca optuženih od strane ICTR-a. U Hagu Mehanizam će uskoro dovršiti postupak po Mladićevoj žalbi te Stanišiću i Simatoviću. Mehanizam kroz suđenja i nastavlja da pruža punu podršku nacionalnim sudovima u bivšoj Jugoslaviji koji nastavljaju rad MKSJ-a.

Povrh svega, 17. jul je dan koji je nadahnuo ljude širom svijeta da se zalažu za međunarodnu krivičnu pravdu. Svugdje, ljudi žele mir, pravdu i poštovanje ljudskih prava i ljudskog dostojanstva. Međunarodni krivično-pravni sustav prihvaća ove vrijednosti i ima za cilj izgraditi bolji svijet za cijelo čovječanstvo, oslobođeno krila rata i masovnih zločina. Pozivamo međunarodnu zajednicu da podrži efikasan i pravičan međunarodni krivično-pravni sistem prema kojem nitko nije iznad zakona."

#BiH